Pátek 3. dubna 2020svátek má Richard 10 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

ODS navrhne, aby živnostníci dostali 30 tisíc korun. Jako podporu v těžké době

Petr Fiala. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Petr Fiala. | foto: ČTK

Praha ODS podpoří ekonomické návrhy vlády v boji proti koronaviru, i když neprojdou její pozměňovací návrhy. Na tiskové konferenci to v úterý řekli zástupci strany. Navrhnout ale chce, aby živnostníci dostali jednorázově 30 000 korun nebo aby se ošetřovné týkalo rodičů dětí do 15 let, vláda navrhuje věk o dva roky nižší. ODS také navrhne, aby lidé na ošetřovném dostávali 80 procent z platu proti vládnímu návrhu 60 procent.

Předseda ODS Petr Fiala přivítal iniciativu vlády na ekonomickou pomoc firem a lidem, kteří jsou postiženi situací kolem koronaviru.

„Ano, je to dobré, ale zdaleka to nestačí,“ řekl. ODS bude chtít, aby vláda navrhla i další ekonomický balík, díky kterému na pomoc dosáhne více lidí a více firem. Občanští demokraté také podle něj vládě navrhují úpravu krizového zákona, což by rozšířilo možnost pomoci postiženým.

Zároveň vyzval k tomu, aby mimořádná opatření byla odvolána ihned poté, co to situace umožní. Je třeba podle něj dbát na to, aby byly dodržovány demokratické svobody a ústavní procesy.

Předseda poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura novinářům řekl, že princip ekonomických návrhů vlády je správný. Chybí mu ale větší podpora drobných podnikatelů a živnostníků. ODS proto chce navrhnout, aby každý z živnostníků dostal podporu alespoň 30 000 korun.

Uvítal, že rozpočtový výbor sněmovny v úterý přijal usnesení, aby vláda připravila program přímé finanční podpory živnostníkům. Na úterním jednání sněmovny chtějí občanští demokraté také navrhovat zrušení 3. a 4. vlny EET. Ty jsou nyní pozastaveny.

Další návrh ODS se bude týkat tzv. ošetřovného. Zatímco vláda navrhla přiznání ošetřovného 60 procent vyměřovacího základu pro rodiče děti do 13 let, ODS chce věk zvýšit na 15 let a vyměřovací základ na 80 procent.

Premium

KOMENTÁŘ: Po dvou měsících přijde rozvrat. Nečekejme na pomoc, konejme!

Karanténní prázdniny může ekonomika státu vydržet měsíc. Po dvouměsíčním... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Karanténní prázdniny může ekonomika státu vydržet měsíc. Po dvouměsíčním výpadku už hrozí naprostý rozvrat výroby,...

Premium

Španělská nepoučitelnost. Proč zde koronavirus řádí jako v Itálii nebo Číně

Španělští zdravotníci přiváží jednu z madridských seniorek do hotelu, ve kterém... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Dlouhé týdny Španělé sledovali, co se děje v Číně, Íránu a Itálii. Ale nepoučili se. Laxní politici opakují stejné...

Premium

Storno přijde draho, Češi nechají cestovkám desetitisíce za ­propadlé zájezdy

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Přijít o desítky tisíc za neuskutečněné zájezdy je problém, se kterým se potýká řada českých klientů cestovních...

Poradíme: Aby mateřství bylo plné radostí
Poradíme: Aby mateřství bylo plné radostí

Zjistila jste, že jste těhotná nebo už máte doma roztomilé batole? Mít děti je obrovská radost, ale zároveň to znamená přemýšlet, jak vše zorganizovat a zaplatit. Na zdraví, zvlášť těch nejmenších, nelze šetřit. Poradíme vám, kde získat nějaké výhody a ušetřit.