Neděle 14. srpna 2022, svátek má Alan
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

ODS se vymezuje. Nechce spolupracovat téměř s žádnou stranou

Česko

  12:17aktualizováno  15:05
PRAHA - ODS vyloučila kromě TOP 09 možnou spolupráci takřka se všemi stranami, které mají reálnou šanci dostat se po volbách do sněmovny. Místopředsedkyně strany Miroslava Němcová nepočítá s ANO, SPOZ, Úsvitem přímé demokracie a Hlavou vzhůru. Serveru Lidovky.cz navíc sdělila, že spolupráce s ČSSD a KSČM není také pravděpodobná.

Miroslava Němcová měla podporu 101 poslaneckých hlasů. foto: Lidové noviny

ODS nebude po volbách spolupracovat se stranami ANO, SPOZ, Úsvit přímé demokracie a Hlavu vzhůru. Tyto čtyři strany jsou podle místopředsedkyně občanských demokratů Miroslavy Němcové nesystémové, chybí jim členská základna a jejich program a kandidátky jsou tvořeny "v jedné kanceláři". Podle Němcové občanští demokraté nechtějí opakovat chybu, kterou udělali po volbách v roce 2010, kdy uzavřeli koalici s Věcmi veřejnými.

"Chceme vyzvat voliče, aby nedopustili roztříštění pravicového spektra," řekla Němcová. Podle ní by lidé neměli dávat hlas marginálním subjektům. Ve sněmovních volbách nepůjde jen o zápas pravice a levice, ale také o zápas mezi systémovými a nesystémovými stranami, uvedla.

Rozhovor s Miroslavou Němcovou:

Lidovky.cz: Vyloučila jste spolupráci se stranami, které jste nazvala jako "nesystémové". Kdo je tedy relevantním koaličním partnerem ODS?

"Partnerem pro ODS je ten, který má nejbližší program, a to je strana na pravici. Uvidíme, které a s jakou silou se po volbách dostanou do sněmovny. Z těch stran, které byly dosud zastoupeny, je to TOP 09."

Lidovky.cz: Myslíte si, že je možná spolupráce s ČSSD?

Já nefavorizuji vyjednávání se sociálními demokraty. Protože pokud mluvím o programové blízkosti, tak se sociálními demokraty v žádném případě tu programové blízkosti nevidím. U KSČ to samé, tak je to dané jednoznačně.

Lidovky.cz: Nepodřezáváte si pod sebou větev, když vylučujete spolupráci s těmito čtyřmi politickými subjekty?

To byste mi museli říct, že to, co dnes vidíme v průzkumech, je konečný stav. Já myslím, že je poctivé hrát s občany fér a ne se schovávat pořád za nějaké "uvidíme a možná". Strany musí dát dopředu kromě programu a osobností, které nabízejí také to, s kým jsou schopny spolupracovat tak, aby to bylo efektivní. To určuje programová blízkost. Programová roztříštěnost vede k tomu, že se slátá nějaká koalice, kdy už v samém počátku jsou jasné obrovské kompromisy jak personální, tak programové. To udělá zlou krev uvnitř těch stran. Stejně jako v ODS, když jsme ty programové i personální kompromisy dělali. V tu chvíli je vláda od prvního momentu nestabilní, to naším cílem v žádném případě není.

Podle Němcové o přízeň voličů usilují minimálně čtyři strany, které se projevují podobně jako v minulosti Věci veřejné. Za tyto strany označila Němcová ANO miliardáře Andreje Babiše (Babiš je budoucím vlastníkem společnosti Mafra, která vydává deníky Lidové noviny a Mladá fronta DNES a servery Lidovky.cz a iDnes.cz; pozn. red.), Úsvit přímé demokracie Tomia Okamury, Stranu správ občanů - zemanovci (SPOZ) a blok Hlavu vzhůru kolem bývalé europoslankyně Jany Bobošíkové. SPOZ sice podle Němcové má určitou členskou základnu, stranu ale označila za převodní páku pro prosazování cílů prezidenta Miloše Zemana, který je čestným předsedou strany.

ODS po minulých sněmovních volbách uzavřela koalici s TOP 09 a VV. U Věcí veřejných se projevilo úzké propojení strany s byznysem, a to především v osobě jednoho z hlavních stranických sponzorů a někdejšího spolumajitele bezpečnostní agentury ABL Víta Bárty.

Autoři: ,

Neklidné nohy či noční děs. Poruchy spánku předcházejí nemocem, říká neurolog

Premium Říká se, že dobrý spánek je sladší než med. Což naznačuje jeho hlavní funkci: nechat tělo odpočinout. A působí i coby...

Oktagon bez Rusů, zájem o ostrovy i kdo s kým o titul. Co chystá Novotný

Premium Letní turnaj na pražské Štvanici zaujal i uznávané zámořské experty, kteří se jinak výhradně věnují nejlepší soutěži...

Dnes se bavím líp i bez drog a alkoholu, říká terapeut a bývalý narkoman

Premium Jeho příběh je drsný, ale má happy end. Čtrnáctileté balancování na hraně s pervitinem, závislost, lži, prostitutky,...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!