25. října 2010 16:05 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

ODS opět propadla na oranžové Moravě a zjišťuje proč

ODS při tiskové konferenci | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ODS při tiskové konferenci | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

BRNO ČSSD by ráda udělala z Čech Moravu. Tam jí voliči přejí víc. A v ODS zase budou řešit, jak to udělat, aby se na Moravě hlasovalo jako v Čechách.

Moravané z Ústeckého kraje, vraťte se domů, hlásaly vtipy po volbách v roce 2006. Kromě Ústeckého kraje byla oranžová jen na Moravě. Víkend opět ukázal, že ve volebních omalovánkách se oranžová barva na Moravě drží.

Končící předseda Senátu Přemysl Sobotka (ODS) už své spolustraníky vyzval, aby "ODS zanalyzovala, proč dokáže uspět v Čechách, a na Moravě ne".

Roli sehrála horší sociální situace
Už teď jsou na výsledky pátrání ODS zvědaví politologové. Pokud se ovšem příčiny podaří pojmenovat. "Když se podíváte na geografii předchozích voleb, tak na tom vždycky byla z hlediska výsledků levice lépe na Moravě. Ten rozdíl nebyl úplně zásadní, ale bylo viditelné, že na Moravě je podpora levice trochu vyšší," upozornil politolog Masarykovy univerzity Lubomír Kopeček. Roli v moravské preferenci levice může ve srovnání s Čechami sehrát i vyšší nezaměstnanost, nižší příjmy a horší sociální situace.

Také politoložka Vladimíra Dvořáková připisuje rozdíl právě sociálním aspektům. "S moravskou myšlenkou si ČSSD nikdy nezahrávala. Ale na Moravě připadá v úvahu kombinace sociální situace obyvatel se silnou náboženskou tradicí. Katolická víra má výrazné sociální prvky a právě ten sociální rozměr může hrát u věřících roli," poznamenala. Na druhé straně i v Čechách jsou regiony, kde není sociální situace právě růžová - jejich voliči často volili nezávislé kandidáty, což potvrzuje i úspěch sdružení Severočeši. cz.

Viditelní hejtmani
Na Moravě mají na některých místech levicové strany převahu už historicky, například Blanensko či "rudá" část západního a jižního Brněnska. Naopak spíše pravicověji nakloněný Hodonín letos při senátních volbách získala ČSSD volbou kandidáta, který navíc v místě žije. Senátorku ODS Alenu Venhodovou porazil Zdeněk Škromach (ČSSD). "Tady podle mne určitě zafungoval personální prvek, kdyby nekandidoval právě Škromach, mohl být výsledek mnohem těsnější," míní Kopeček. Podobně je to u obou moravských hejtmanů, kteří uspěli: moravskoslezský Jaroslav Palas i olomoucký Martin Tesařík jsou viditelní, což je zárodek úspěchu. A u Palase mohli podle ohlasů někteří lidé aféru kolem jeho penzionu za dvacet milionů cítit jako nevraživost Prahy.

Pro ČSSD ale může být "oranžová Morava" i problém. Při volbách předsedy jsou z jižní Moravy dva hlavní adepti, Bohuslav Sobotka a Michal Hašek. A ve stejném kraji nyní volbami posílili i Roman Onderka a Zdeněk Škromach. Straníci ze zbytku republiky takovou sílu jedné oblasti vítat nemusejí.