Pondělí 29. května 2023, svátek má Maxmilián, Maxim
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

ODS otočila. S Eliškou Kaplický jedná o blobu na Letné

Česko

  10:13aktualizováno  15:10
PRAHA - Občanští demokraté změnili názor a začali jednat s vdovou po architektovi Janu Kaplickém o stavbě Národní knihovny podle jeho návrhu. Navrhují dokonce, aby vyrostla na místě bývalého Stalinova pomníku na Letné.

Architekt Jan Kaplický foto: ČTK

Uvedla to dnešní Mladá fronta Dnes. "Mohu potvrdit, že uvnitř pražské ODS probíhají jednání o této věci, jednáme i s paní Kaplickou," řekl serveru Lidovky.cz šéf pražské ODS Boris Šťastný. Přiopustil, že jeho postoj vůči blobu je vstřícný, i když je otázka, kde by ho měli postavit a kolik by to stálo.

Předchozí vedení pražské buňky projekt knihovny odmítlo. Nyní se však blíží komunální volby a ODS se obává volebního výsledku v metropoli poté, co ji tam v květnových sněmovních volbách porazila TOP 09. "Je evidentní, že máme nové vedení ODS, jehož názory se mohou lišit od vedení minulého," podotkl Šťastný.

Čtěte také


Podle deníku vznikly už i animované návrhy, jak by se blob na místě Stalinovy sochy na Letné vyjímal. "Moc se z toho raduji. A nejenom já, ale celý architektonický tým, který vítězný návrh na novou Národní knihovnu vytvořil," řekla Eliška Kaplický, jejíž manžel loni v lednu zemřel.

Čtěte také

Jeden z volebních lídrů pražské ODS Jan Kalousek uvedl, že s Kaplickou několikrát hovořil, aby si vyslechl její názor a získal o blobu informace.

Výstavbu Kaplického knihovny přitom podporují v současné době všichni kandidáti na post pražského primátora. Spory jsou pouze o to, kde by měla stát, kde vzít peníze a kdo ji dokončí.

Kaplického návrh zvítězil v březnu 2007 v architektonické soutěži, přesto realizován nebyl. Proti knihovně se postavil prezident Václav Klaus a pražští politici včetně primátora Pavla Béma (ODS). Nynější předseda pražské ODS Boris Šťastný změnu v názorech vysvětlil tím, že proti projektu byli dřív jen jednotlivci. "Nicméně vlivní," doplnil.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!