9. července 2015 14:29 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

ODS plánuje obstrukce. Chce zdržovat zákon o registračních pokladnách

Petr Fiala. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Petr Fiala. | foto: Mafra - Petr Topič

PRAHA ODS plánuje obstrukce proti zákonu o registračních pokladnách. Při jeho projednávání ve sněmovně chtějí občanští demokraté důsledně vysvětlovat jeho dopady a zabránit tak samotnému hlasování. Na tiskové konferenci to ve čtvrtek řekl šéf občanských demokratů Petr Fiala. Obstrukce plánuje i opoziční TOP 09.

Opozice návrh zákona o elektronické evidenci tržeb (EET), který prosazuje ministr financí Andrej Babiš (ANO), kritizuje opakovaně. „Potenciální přínosy pro stát jsou postaveny na vodě, z národohospodářského hlediska jsou marginální, ve srovnání s negativním dopadem registračních pokladen na malé a střední podnikání,“ poznamenal ekonomický expert ODS Jan Skopeček.

„ODS udělá všechno, aby lidi před registračními pokladnami ochránila,“ řekl Fiala. Při projednávání ve sněmovně, a to především při druhém a třetím čtení, které jsou naplánovány na podzim, chce opakovaně a dlouhodobě vystupovat a vysvětlovat dopady zavedení registračních pokladen. Mluvit třeba chtějí o zkušenostech všech svých známých s registračními pokladnami v Chorvatsku.

Průtahy jednání

„Chceme využít všech možností, které nám jednací řád umožňuje,“ podotkl Fiala. Podle předsedy poslaneckého klubu ODS Zbyňka Stanjury bude vládní koalice na podzim potřebovat projednávat i další zákony, například státní rozpočet. Na zákon o registračních pokladnách tak podle něj nebude příliš času. Občanští demokraté tak očekávají, že se jednání protáhne i na několik měsíců.

Proti EET se staví i další opoziční strana Úsvit. Kritizovaly ji také Asociace soukromého zemědělství ČR nebo Sdružení podnikatelů a živnostníků ČR.

Předlohu, která EET zavádí, začali zákonodárci projednávat v červnu. První čtení ale nedokončili, bude pokračovat v pátek. Vláda od evidence očekává narovnání podnikatelského prostředí i omezení šedé ekonomiky a tedy vyšší výběr daní.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz