21. listopadu 2011 17:54, aktualizováno  22:58 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

ODS po roce otočila, v Praze vypoví ČSSD koaliční smlouvu

Pražský primátor Bohuslav Svoboda po jednání o vypovězení koalice | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pražský primátor Bohuslav Svoboda po jednání o vypovězení koalice | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

PRAHA Pražská ODS se rozhodla ukončit koaliční spolupráci s ČSSD na pražské radnici. Návrh předsedy pražské ODS Borise Šťastného schválila večer regionální rada jeho strany.

Podle Borise Šťastného hrozí Praze s nynější koalicí drastické zadlužení. Požaduje proto jednání o nové koalici s TOP 09, která loňské volby vyhrála, ale kvůli dohodě ODS s ČSSD zůstala v opozici.

Záležitostí by se měl zabývat ještě zastupitelský klub ODS, který se podle Šťastného sejde v úterý v podvečer na pražské radnici. Primátor Bohuslav Svoboda novinářům řekl, že neočekává, že by hlasování v klubu dopadlo jinak než dnes na radě.

Pražský rozpočet na rok 2012

Praha seškrtá v rozpočtu na příští rok veškeré běžné výdaje o pět procent. Nepočítá s žádným nárůstem příjmů ani s žádnými úsporami z minulých let.

Svým organizacím také Praha nedá žádné peníze na krytí nárůstu DPH. Na jednání finančního výboru to řekl pražský primátor Bohuslav Svoboda (ODS).

Méně peněz bude na platy učitelů i zaměstnanců dalších příspěvkových organizací. Šetřit se bude v MHD i na zimní a letní údržbě komunikací. Rozpočet by mělo 15. prosince schválit zastupitelstvo.

Mezi investice, na které se příští rok dostane, patří i tunelový komplex Blanka, na který město dá 4,5 miliardy korun, pokračovat se bude i s výstavbou prodloužení trasy A metra z Dejvické do Motola.

Radní by měli na úterním jednání rozhodnout, zda Praha přijme nabídku až jedenáctimiliardového úvěru od Evropské investiční banky.

"Praha se v koalici ODS a ČSSD, kterou provází řada neshod a střetů, řítí do rozpočtové pasti v podobě drastického zadlužení a neschopnosti úspor investičních i běžných výdajů ve všech resortech," uvedl Boris Štastný.

Primátor Svoboda, který by kvůli změně v koalici mohl přijít o svůj post, hodnotil schůzku opatrně. "Návrh mne nepřekvapil. O problémech se mluví už dlouho. Jde mi o to, aby Praha prosperovala. Vždycky jednám v zájmu Prahy," uvedl Svoboda Lidovým novinám.   

Podle Šťastného ODS navrhne ČSSD třicetidenní přechodnou lhůtu, během níž by se nic neměnilo. Pokud nebudou sociální demokraté souhlasit, skončí koalice už v úterý, uvedl Šťastný. Dokud nebude uzavřena nová koalice, rada města bude fungovat v současném složení.

ODS chce vyjednávat o nové koalici s TOP 09. "Uděláme vše pro to, abychom uzavřeli smlouvu s TOP 09," řekl Šťastný. Ve vyjednávacím týmu bude kromě Šťastného také primátor Svoboda a předseda zastupitelského klubu Rudolf Blažek. Občanští demokraté budou i nadále usilovat o funkci primátora, dodal Šťastný.

Koaliční partneři se v poslední době přeli při sestavování rozpočtu na příští rok. Neshodli se například na tom, jak řešit nedostatek peněz na investiční výdaje pražského dopravního podniku. ČSSD prosazovala, aby si podnik vzal směnku s ručením města, ODS to ale odmítla.

Šéf pražské ODS Boris Šťastný po jednání o vypovězení koalice

Šéf pražské ODS Boris Šťastný po jednání o vypovězení koalice

S postojem občanských demokratů v Praze souhlasí i šéf ODS Petr Nečas s tím, že  podporuje zahájení jednání o pražské koalici jeho strany s TOP 09. "Nikdy jsem se netajil tím, že jí dávám přednost," uvedl Nečas v tiskovém prohlášení. O možnosti vytvořit v Praze koaliční radu ODS a TOP 09 prý jednal již před několika týdny s primátorem Bohuslavem Svobodou (ODS). "Získal mou podporu a plnou podporu má i nadále," prohlásil premiér.

TOP 09: Říkali jsme to od začátku

Šťastný rovněž řekl, že rozkol v koalici nesouvisí s obviněním primátorova náměstka Karla Březiny (ČSSD).

Březina byl obžalován ze zkreslování údajů o hospodaření a jmění zkrachovalých firem, v jejichž statutárních orgánech působil. První soudní líčení je naplánováno na tuto středu.

Předseda pražské ČSSD Petr Hulínský řekl, že vztahy v pražské koalici jsou už delší dobu napjaté. Sociální demokracie se však zatím k informacím z regionální rady nedostala.

"Nikdo nás nekontaktoval. Nebývá zvykem, abychom se o takové věci dozvídali z médii," říká Petr Hulinský, Podle něj se nyní všechno musí podřídit tomu, aby do 15. prosince došlo ke schválení rozpočtu hlavního města.

“Nyní jsou otevřené dveře do koalice komukoliv," tvrdí Hulinský. Kdyby pražská ODS myslela výzvu k rozchodu s ČSSD vážně, jednala by podle něho také sociální demokracie s ostatními partnery včetně TOP 09 o novém uspořádání v čele pražské radnice.

Opoziční TOP 09 situace nepřekvapila. Podle předsedy klubu zastupitelů Tomáše Hudečka je dlouhodobě patrné, že koalice nefunguje. "Koalice byla špatně udělaná, my jsme to říkali od začátku. V případě, že se rozpadne, jsme připraveni vyjednávat," řekl předseda pražské TOP 09 František Laudát.

Koalice v Praze

Bohuslav Svoboda
  • Volby na pražský magistrát loni v polovině října vyhrála TOP 09 v čele s někdejším guvernérem České národní banky Zdeňkem Tůmou, získala 26 ze 63 zastupitelů. Na druhém místě skončila ODS (20 mandátů) a nabízelo se tak ustavení výrazně většinové koalice obou pravicových stran, které spolu také zprvu jednaly.
  • Nakonec se ale občanští demokraté měsíc po volbách dohodli na spolupráci s ČSSD, která ve volbách skončila třetí a získala 14 zastupitelů.
  • Primátorem se stal lídr ODS Bohuslav Svoboda a jeho strana získala v jedenáctičlenné radě šest křesel, ČSSD pak měla pět radních. Nyní má ale rada jen devět členů, pět za ODS a čtyři za sociální demokraty.
  • Občanští a sociální demokraté ve vedení magistrátu přímo spolupracovali již v letech 1998 až 2006. I v následujícím období, kdy vládla ODS s podporou Strany zelených a SNK ED, pak měla ČSSD výrazné slovo v kontrolních orgánech i městských firmách.
  • Výsledek povolebních vyjednávání vyvolal silné nesouhlasné reakce, první povolební zasedání zastupitelstva 30. listopadu, na kterém mělo být zvoleno nové vedení města, dokonce na několik hodin zablokovali demonstranti. - Dohoda na magistrátu přitom vyvolala nevoli i v nejvyšším vedení samotných koaličních partnerů. Předseda ODS a premiér Petr Nečas ji označil za politicky nesprávný krok, Bohuslav Sobotka (tehdejší úřadující šéf ČSSD) zase prohlásil, že by mu vyhovovala koalice s TOP 09. Její předseda Karel Schwarzenberg pak dohodu označil za "potrat pražské naděje".
  • Fungování magistrátního vedení ale nebylo bez problémů, často se například objevovaly zprávy o vnitřních sporech v pražské organizaci ODS. Měly údajně příčinu v příliš nezávislém počínání primátora Svobody, které podle médií nevyhovovalo zákulisním hráčům a kvůli němuž se hovořilo o možném Svobodově odvolání. Představitelé pražských občanských demokratů ale podobné spekulace odmítali.
  • Spory se objevily i mezi koaličními partnery, koncem dubna ČSSD dokonce vyvolala smírčí řízení. Sociální demokraté obvinili radní za ODS ze špatné práce a pomalého prosazování koaliční smlouvy, ti ale kritiku odmítli.
  • Ještě do prázdnin se strany dohodly na obsazení míst ředitelů magistrátních odborů či na zrušení výběrového řízení na zástupce ředitele magistrátu a začátkem října označil primátor smírčí řízení za ukončené. Podle Svobodova prvního náměstka Karla Březiny (ČSSD) ale bylo ještě potřeba dořešit obsazení křesel v radě.
  • Na vztahy v koalici naopak nemělo bezprostřední vliv obvinění a následné obžalování Březiny v souvislosti s jeho působením v orgánech zkrachovalých firem. Případ byl označen za vnitřní věc ČSSD. Primátorova náměstka naopak silně kritizovali představitelé TOP 09, kteří jej vyzývali k odstoupení.
Lidovky.cz, ostOndřej Stratilík, vefVeronika Berná, ČTK

Najdete na Lidovky.cz