Sobota 27. listopadu 2021, svátek má Xenie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

ODS: Pokud vyhrajeme, zrušíme ministerstvo pro místní rozvoj

Česko

  11:39aktualizováno  14:41
BRNO - Volební preference ODS na ministerstvu pro místní rozvoj zřejmě výrazně klesnou. Předseda občanských demokratů Mirek Topolánek potvrdil názor, že úřad by měl být zrušen. Oznámil to dnes v Brně v souvislosti s reformou památkové péče, v jejímž rámci hodlá některé kompetence převést na ministerstvo kultury.

Podle něj je převedení agend v oblasti turistického ruchu, například agentury CzechTourism či zahraničních kulturních center spadajících pod ministerstvo zahraničí, současně šancí na zachování samostatného ministerstva kultury. "Je to logický krok," poznamenal s tím, že soustředění a reformy ministerstva kultury a památkového ústavu by mohly v důsledku zlepšit péči o kulturní dědictví.

Nepřímo přiznal, že podobné plány existovaly již dříve, ale neuskutečnily se kvůli koaličním lidovcům. Právě ti spravovali obě ministerstva – místní rozvoj měl v čele stranického předsedu Jiřího Čunka a kultura senátora Václava Jehličku. "Dva politici z jedné strany obsazovali dvě ministerstva, z nichž jedno mělo být ochuzeno a jedno mělo být obohaceno. Jehlička a Čunek byl spor, který jsme nedokázali ve vládě vyřešit," přiznal. Teď podle něj chtějí zrušit "úřad a ne agendu".

Ministerstvo pro místní rozvoj vzniklo v roce 1996 a má na starosti mimo jiné regionální politiku, bydlení, územní plánování a stavebnictví, cestovní ruch a pohřebnictví. Ty lze podle Topolánka převést do jiných resortů, ostatně i zástupci krajů upozorňují, že by rádi některé kompetence v oblasti regionálního rozvoje převzali pod svou správu. "Ministerstvo pro místní rozvoj se samozřejmě brání jakémukoli odlivu, protože tuší, že poté, co by přišlo o turismus, si všichni spočítají, že k tomu, abychom dělali supervizi strukturálních fondů nepotřebujeme ministerstvo, ale stačí agentura," upozornil Topolánek.

Jeho koncepce reformy ministerstva kultury a péče o památky počítá také s lepším využitím památkového fondu; minulostí by měla být praxe maximálně osmiletých pronájmů památek, které jsou nevýhodné pro investory. Také Národní památkový ústav by měl směřovat více do regionů, roli ústředí omezit na kontrolní a metodickou. A památkáři budou muset stanovit jasné podmínky, aby opravy staveb nezáležely na názoru konkrétního památkáře.

Záměr přivítal předseda Asociace krajů a jihomoravský hejtman Michal Hašek (ČSSD). "Mám radost, že se pan Topolánek inspiroval naším záměrem v naší oranžové knize," glosoval záměr. Podle něj lze logicky předat i další kompetence. "Další může převzít ministerstvo zemědělství - mám tím na mysli rozvoj venkova," dodal. Podle něj i Topolánkův záměr zřídit agenturu pro administraci evropských fondů je ve shodě s plány ČSSD.

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Bolí vás nohy? Soutěžte o 3 000 Kč na vložky MEDICOVI
Bolí vás nohy? Soutěžte o 3 000 Kč na vložky MEDICOVI

Ať už musíte celý den pobíhat za miminkem nebo běháte jen tak pro radost v lese. Možná vás trápí propadlá klenba nebo vás po celém dni bolí nohy....