Pondělí 27. března 2023, svátek má Dita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

ODS převálcovala výstavu

Česko

Výstava k 60. výročí státu Izrael doplatila na volební debakl ODS. Narychlo svolaný koncert jí byl osudný

PRAHA Úterní Koncert pro Prahu na Staroměstském náměstí, na němž primátor Pavel Bém a prezident Václav Klaus podpořili pražské kandidáty ODS před druhým kolem senátních voleb, způsobil fiasko jiné významné akce.

Podle zjištění LN koncertu musela ustoupit fotografická výstava k 60. výročí vzniku státu Izrael. Stalo se to pouhý den poté, co byla v prostoru Staroměstského náměstí zahájena. Organizátoři výstavy v pondělí večer přihlíželi, jak firma Taiko, která má úzké vazby na pražský magistrát a na Staroměstském náměstí pořádá vánoční a velikonoční trhy, přesouvá stany se závěsnými výstavními panely za pomník Jana Husa. Po koncertu byly vráceny na původní místo. Během středeční noci se však tři stany zbortily. Přibližně 80 velkoformátových fotografií je zničeno.

Organizátoři výstavy, občanské sdružení Jordan, hovoří o aroganci moci. Prostor na Staroměstském náměstí si sdružení v době od 19. do 26. října pronajalo. Výstava probíhá pod záštitou primátora Béma. Město na ni přispělo částkou 100 tisíc korun. Podle kurátorky výstavy Radky Zemanové to byli právě zástupci Bémovy radnice, kteří jí přikázali výstavu přesunout a zajistili pro demontáž i firmu Taiko.

„Osobně mi to přišel oznámit zástupce ředitele magistrátu Miroslav Sklenář,“ prohlásila kurátorka výstavy Radmila Zemanová. Ředitel magistrátu Martin Trnka včera LN tvrdil, že o tom nic neví. „Nemohu vědět o každé výstavě v Praze,“ tvrdil Trnka.

Podle Zemanové celá věc skončí mezinárodní ostudou. Výstavu prý navštěvovaly asi dva tisíce lidí denně, hlavně zahraniční návštěvníci Prahy. „Řada z nich se nás ptala na důvod přesunu. Když jsme jim řekli, že jde o koncert na podporu politické strany, dušovali se, že v jejich zemi by něco takového udělal jen politický sebevrah,“ sdělila Zemanová. Firma Taiko potvrdila, že výstavní stany přestěhovala. „ S tou výstavou se hýbalo, ale rozhodně jsme nic nezničili. A pokud vím, koncert byl nahlášen, ptejte se na oblastním sdružení ODS,“ reagoval obchodní ředitel firmy Taiko Petr Benáčan. To však na zaslaný e-mail nereagovalo. Ani nikdo z magistrátu nebyl schopen vysvětlit, jak je možné, že Staroměstské náměstí bylo pronajaté dvěma různým zájemcům ve stejnou dobu. Primátor Pavel Bém reagoval omluvou. „To mě nesmírně mrzí, dozvídám se to až od vás. Určitě se postarám o to, aby vše bylo napraveno,“ zaslal textovou zprávu. Podobně reagoval i mluvčí magistrátu. „Je nám to líto. Jsme připraveni jednat s organizátorem,“ napsal Jiří Wolf.

Podle Zemanové výstava doplatila na dvojí stěhování, stany prý nebyly řádně ukotveny. Vystavené fotografie nebyly originály. Elektronické kopie poskytly izraelské instituce a muzea. Z nich byly vytištěny velkoformátové fotografie.

Autor: