Neděle 17. října 2021, svátek má Hedvika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

ODS: Propustíme tisíce úředníků

Česko

Strana plánuje slučování úřadů. Chce zpřísnit důchody i podpory

PRAHA Občanští demokraté poprvé prozradili, s kým a jak chtějí dát do pořádku zadlužené veřejné finance. Šéf strany Mirek Topolánek se chystá před volbami zopakovat sázku na odborný poradenský tým (viz box na straně 14).

Program ODS zatím tají. Místopředseda Petr Nečas včera v rozhovoru pro LN zveřejnil první kroky, které by měly stlačit strukturální deficit rozpočtu, jenž podle odhadů ČNB dosahuje 180 miliard korun.

„Až 70 miliard se dá velmi rychle ušetřit v provozu státu,“ říká Nečas. Počítá s propouštěním z veřejné správy a slučováním úřadů. „Ročně se dá plošně snížit počet lidí o dvě procenta,“ dodává.

O práci by tak přišlo zhruba 15 tisíc ze 773 tisíc lidí ve veřejných službách. Na plošném propouštění by se tak při průměrném platu 24 tisíc měsíčně ušetřilo necelých pět miliard korun.

Slučování úřadů Výrazně větší úsporu má přinést slučování úřadů. ODS chce například oprášit nápad na jedno inkasní místo, kde by se vybíraly daně, sociální i zdravotní pojištění. Dnes se o to starají tři různí úředníci. Stejně tak by se na jednom místě měly vyplácet všechny sociální dávky, podpory, důchody i nemocenská.

Další peníze se mají ušetřit odložením investic nebo jejich převodem na soukromé firmy. Úřady by si tak třeba samy nebudovaly počítačové sítě. Celé by je dala dohromady soukromá firma, která by je státu jen pronajala.

„Zatím nemáme přesný seznam, ale dá se tím ušetřit až kolem 30 miliard,“ říká Nečas.

Občanští demokraté ale přiznávají, že budou muset sáhnout i na daně a všechny sociální dávky včetně důchodů. „Nic není tabu,“ slibuje Nečas.

Pokračování na straně 14

Dokončení ze strany 1

Mirek Topolánek už před časem v HN naznačil, že strana chce víc vybrat na DPH tím, že sblíží obě sazby. Pokud chce do rozpočtu alespoň nějaké peníze získat, musela by být jednotná sazba alespoň 18 procent. To znamená výrazné zdražení potravin nebo léků. Další miliardy má přinést zpřísnění udílení důchodů a podpor v nezaměstnanosti. Omezeny by měly být předčasné i invalidní důchody. Právě možnost odejít do penze dřív loni podle prvních analýz výrazně přispěla k prohloubení schodku v důchodech na 30 miliard korun. Starší lidé se báli o práci, a tak raději unikli do dřívější penze.

Na podporu v nezaměstnanosti by ztratili nárok lidé, kteří sami dají výpověď. „Měli by nárok jen na životní minimum,“ říká Nečas.

Sázka na tým ekonomů vyšla Topolánkovi před pádem vlády s Národní ekonomickou radou NERV. Skupina ekonomů a jejich úsporné nápady tehdy získaly značnou podporu veřejnosti. Teď ji má následovat Ekonomická skupina odborníků (ESO). Jejími členy jsou vesměs liberální ekonomové. Zasedne v ní někdejší zástupce země u Světové banky Miroslav Zámečník, předseda dozorčí rady a šéf Institutu ekonomických studií FSV UK Michal Mejstřík, Jiří Schwarz z VŠE, Lubomír Lízal z Národohospodářského ústavu Akademie věd, Josef Šíma z CEVRA, Petr Zahradník z České spořitelny a Jan Procházka ze společnosti Cyrrus. ODS mají pomoci s přípravou volebního programu.

***

Topolánkovo ekonomické ESO

Lubomír Lízal, docent ekonomie na CERGE Univerzity Karlovy

Michal Mejstřík, profesor ekonomie Univerzity Karlovy

Jan Procházka, hlavní analytik společnosti Cyrrus

Jiří Schwarz, předseda akademické rady Liberálního institutu

Josef Šíma, rektor vysoké školy CEVRO Institut

Petr Zahradník, ekonom České spořitelny

Miroslav Zámečník, ekonomický konzultant

Autor:

Děti zvládnou všechno, to samé ženy. Muži však nevydrží, říká expert na přežití

Premium Tři dny trvalo pátrání po osmileté Julii z Berlína, která se v neděli ztratila rodičům u Čerchova na Domažlicku. V...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Od perfekcionisty Contadora k Pogačarovi bez nepřátel. Hvězdy očima Kreuzigera

Premium Zažil vládu Contadora i Frooma, řádění Sagana, razantní nástup Pogačara. Během šestnácti let profikariéry se vedle...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!