Neděle 14. července 2024, svátek má Karolína
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

ODS se rozhodla. Za premiérku chce Němcovou

Česko

  17:33aktualizováno  18:30
PRAHA - Po demisi Petra Nečase ODS vybrala kandidáta na nového premiéra. "Nominantem na pozici předsedy vlády je předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová," oznámil ve středu vpodvečer zastupující šéf strany Martin Kuba.

Miroslava Němcová při rozhovoru pro LN v roce 2010. foto: MAFRA

"ODS považuje Miroslavu Němcovou za zkušenou političku s odpovídajícím morálním i politickým kreditem, za ženu s dlouhodobě ukotvenými pravicovými názory a za člověka, který je schopný naši zemi důstojně reprezentovat v zahraničí," prohlásil Kuba.

Dodal, že volba Němcové přišla po třech dnech jednání se členy ODS a že grémium její nominaci schválilo jednomyslně. Informoval o tom prý už oba předsedy koaličních stran - Karla Schwarzenberga (TOP 09) i Karolínu Peake (LIDEM). Prezidenta zatím nekontaktoval, protože se podle svých slov nemohl dovolat.

Mynář: Chtěli někoho jiného

"Telefony nám normálně fungují. Nevím, kam se pan Kuba nemohl dovolat," reagoval na to hradní kancléř Vratislav Mynář. "Myslím si, že je to kompromis ze strany ODS a že původně chtěli někoho jiného, ale nedovedli to jméno vyargumentovat se svým koaličním partnerem TOP09," komentoval volbu Němcové pro Lidovky.cz.

K TÉMATU:

"Myslím, že mě znáte a rozumíte, že to rozhodnutí pro mě osobně nebylo jednoduché," uvedla k nominaci sama Němcová. Připomněla, že v politice je už 15 let, kdy průběžně dostávala podporu voličů. "V životě přijde okamžik, kdy si musíte sečíst podporu, která je vám dávána, a zjistíte, že musíte také něco vracet," uvedla ve svém vyjádření.

Dodala ještě, že bude dbát na genderovou korektnost. "Budu se cítit jako premiérka," opravila Kubu, který o ní mluvil jako nominantce na premiéra.

Anketa

ODS chce za premiérku Němcovou. Vybrala strana správně?

Ano 498
Ne 179
Nedokážu posoudit 24

'Je tu další problém'

Němcová se zdá být přijatelná pro oba koaliční partnery. "Já si paní předsedkyně velmi vážím, mám ji rád a rád s ní usednu ve vládě," komentoval nominaci Němcové ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) pro Lidovky.cz. Vzápětí však dodal, že rozhodnutí ODS považuje za "obdivuhodnou politickou neobratnost", neboť strana touto nominací zároveň vytvořila nový problém. Sněmovna teď totiž bude muset hledat nového předsedu dolní komory, neboť tuto funkci dosud zastávala právě Němcová. "Svědčí to o vyprahlosti ODS," dodal Kalousek.

"Nemám osobně vůči paní Němcové žádné výhrady," uvedla předsedkyně LIDEM Karolína Peake. I ona však podotkla, že vznikl "velký problém", když nyní sněmovna bude muset hledat nového předsedu. Více reakcí ZDE:

Podstatné nyní bude, zda nominaci Němcové přijme prezident Miloš Zeman, který se s koaličními špičkami sejde v pátek ve 13:30 v Lánech.

Každý pátý člověk na planetě řeší neplodnost. V Čechách to může být i 15 %
Každý pátý člověk na planetě řeší neplodnost. V Čechách to může být i 15 %

O někoho se opřít a nebýt v tom sama… To byl hlavní impuls, proč Anna Sedláková a Karolína Krejčová založily projekt Indiánky. Obě dvě slyšely ve...