Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

ODS: Smlouva projde

Česko

Boj o „Lisabon“ - ODS počítá své hlasy a chce odklad hlasování

ODS v orientačním hlasování zjistila, že má dost hlasů ke schválení „Lisabonu“

PRAHA Občanští demokraté si včera ještě před jednáním mimořádné schůze sněmovny o Lisabonské smlouvě udělali jasno o postoji svého klubu k tomuto dokumentu. Ve zkušebním hlasování. I přestože se ze zhruba padesáti poslanců více než deset zdrželo a dalších deset hlasovalo proti, ODS by hlasy na přijetí nové evropské smlouvy stačily.

„Jako první zvedl ruku pro předseda strany Mirek Topolánek. Asi proto, aby ostatním ukázal, jak mají hlasovat,“ řekl LN jeden z poslanců ODS. Sám byl proti, stejně jako například Juraj Raninec a Jan Schwippel.

„Bylo to tak půl na půl, přičemž poslanci hlasující pro Lisabon mírně převažovali,“ potvrdil Boris Šťastný z ODS. Možná i kvůli nejednotě klubu přijala ODS usnesení, že poslanci mohou hlasovat dle svého uvážení.

Pokud by ale ODS včera na mimořádné schůzi podpořila Lisabonskou smlouvu, mohlo by to znamenat rozkol ve straně. Poslanci, kteří jsou proti, totiž několikrát pohrozili odchodem z klubu a strany. Raninec se Schwippelem navíc nevyloučili, že by „vážně uvažovali“ o pomoci při svržení vlády. To vše v případě, že Lisabon sněmovna schválí.

Mimo jiné i proto se včera ODS snažila hlasování o eurosmlouvě oddálit o čtrnáct dní navzdory odporu sociálních demokratů, KDU-ČSL a Strany zelených. Jako důvod pro odklad Mirek Topolánek uvedl schválení novely jednacího řádu sněmovny a Senátu. „Bude se to schvalovat v balíčku,“ uvedl už v pondělí premiér.

Podle kuloárních informací je za zdržovací taktikou i ratifikace smlouvy na výstavbu amerického radaru v Brdech. Poslankyně zelených Kateřina Jacques totiž včera na grémiu své strany prohlásila, že na řádné schůzi sněmovny navrhne stažení tohoto bodu programu. Americký prezident Barack Obama se totiž podle ní zatím nevyjádřil zcela přesně, zda budou Američané na radaru dále trvat, či nikoliv.

Vedení ODS údajně v reakci na toto prohlášení začalo se zelenými vyjednávat o podpoře radaru. „Oni by si dneska v pohodě schválili Lisabon a pak by nás mohli klidně potopit,“ vysvětlil LN jeden z poslanců ODS. Ve hře je navíc podle něj usnesení kongresu ODS, které zavázalo zákonodárce za ODS, aby byl schválen nejprve radar a až pak Lisabonská smlouva.

Šéf ČSSD Jiří Paroubek nazval včerejší snahu ODS obstrukcí. Podle něj by se mělo o „Lisabonu“ jednat okamžitě. Stejný postoj včera zastával i předseda zelených Martin Bursík. „Není na co čekat,“ prohlásil.

Přerušit jednání o smlouvě se včera snažili i komunisté. Ti ale proto, že na programu navazující řádné schůze sněmovny je jejich návrh na uspořádání referenda o přijetí Lisabonské smlouvy. Tento návrh chtějí projednat přednostně. Kdyby komunisté hlasovali pro další přerušení schůze s ODS, dali by dohromady většinu. „Byla by to pikantní většina ODS a komunistů,“ poznamenal k tomu Paroubek.

Pokud se ODS podaří přerušit mimořádnou schůzi, bude ČSSD požadovat hlasování v nejbližších dnech, a ne až 17. února, jak navrhoval předseda ústavně-právního výboru Marek Benda z ODS. „Když se nebude hlasovat dnes, tak co nejdříve. Třeba do konce týdne,“ řekl Paroubek.

Po téměř pětihodinové rozpravě byla včera mimořádná schůze přerušena do dnešních devíti hodin ráno. ČSSD si totiž vzala těsně před devatenáctou hodinou, kdy v drtivé většině schůze sněmovny končí, půlhodinovou pauzu na poradu poslaneckého klubu.

Autor: