Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

ODS současnou vládu přežít nenechá

Česko

Budoucnost vlády - Fischerův tým má mandát do předčasných voleb, zřejmě jej čekají změny

Jiří Paroubek si přeje, aby současný kabinet převzal odpovědnost a vládl až do léta. Premiér Jan Fischer však osud vlády spojuje s úsporným rozpočtem. Ani ten ale stačit nemusí.

PRAHA Vládu Jana Fischera čeká během příštího týdne velice tvrdý boj o rozpočet. I pokud by z něj však vyšla bez šrámu, nevyhne se zřejmě dalším otřesům.

Olej do ohně včera přilil premiér Jan Fischer. Ten po schůzce s prezidentem Václavem Klausem prohlásil, že pokud se nepodaří schválit rozpočet se schodkem v maximální výši 170 miliard - jaký by zajistil návrh ministra financí Eduarda Janoty - bude to pro něj „velice kritické“. ČSSD však má s vládními návrhy škrtů delší dobu problém.

Včera také padla možnost, že by přijetí úsporných opatření bylo spojeno s hlasováním o důvěře. O Janotově balíčku se má jednat ve stavu legislativní nouze, tudíž by takový postup nebyl procedurálně možný.

„Jednodušší by byla sada jednotlivých změn, jakmile se to předloží jako balík, tak je to trošku vydírání. Když to neprojde, vládě nezbude nic jiného než předložit už schválený návrh rozpočtu se schodkem 230 miliard,“ řekl místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach. Takový rozpočet by ale současná vláda zřejmě předložit odmítla.

Pokud však vláda přežije bitvu o rozpočet, ze strany sociální demokracie jí zřejmě další nebezpečí nehrozí. „Ta současná vláda je aspoň lepší než Topolánkova,“ míní Škromach. Langer: „Vláda nemá nic jisté“ Včerejší Fischerovo prohlášení by mohlo udělat radost občanským demokratům. Těm však pouze úsporný rozpočet nestačí.

„Schodek do 170 miliard je jen základní předpoklad, ale ta vláda rozhodně nemá do června nic jistého. Někteří ministři vzbuzují oprávněné pochybnosti, zda patří tam, kde jsou,“ popsal místopředseda ODS Ivan Langer. „Vzhledem k tomu, jaká situace vládne v poslaneckém klubu ODS, neumím si představit, že by vláda v tomto složení vydržela až do léta.“ Langer ale odmítl specifikovat, kdo konkrétně v současném kabinetu občanským demokratům vadí.

Miko má práci v Bruselu S nečekaným prodloužením mandátu ovšem mohou mít problém nejen strany, ale i někteří současní ministři. Nejvíce se mluví o odchodu ministra životního prostředí Ladislava Mika. Ten si kvůli ministerskému křeslu musel vzít dovolenou v Evropské komisi, kde pracoval jako ředitel evropského Ředitelství ochrany přírodních zdrojů. V otázce dalšího setrvání ve funkci zatím zůstává tajemný.

„Vznikla nová situace, o jejímž řešení bude ministr Miko muset jednat jak s premiérem Janem Fischerem, tak s vedením Evropské komise. Než tato jednání proběhnou, nebude pan ministr tuto otázku nijak komentovat,“ sdělil mluvčí ministra Jakub Kašpar.

Návrat do své původní funkce plánoval i ministr zemědělství Jakub Šebesta. Ten se chtěl v říjnu vrátit na pozici ředitele Státní zemědělské a potravinářské inspekce. „Ministr Šebesta vnímá pravděpodobné prodloužení mandátu jako fakt. Zároveň jako fakt, který ho nijak zvlášť netěší, protože plánoval pokračovat ve své profesní kariéře,“ vysvětlil Hugo Roldán, ředitel odboru komunikace MZe.

Dalším setrváním ve funkci si není příliš jistý ani Štefan Füle, ministr pro evropské záležitosti. „Souhlasil jsem s fungováním této vlády za určitých podmínek do října a pokud nebudu vědět podmínky fungování od října dál, těžko by se mi na tuto otázku odpovídalo.“

***

O čem se hovoří Většina ministrů čeká, co bude dál

Ministr financí Eduard Janota -„Budu pokračovat ve vládě Jana Fischera.“ Ministr vnitra Martin Pecina -Podle náměstkyně Lenky Ptáčkové Melicharové by měl pokračovat. Ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová - „Budu pracovat na tom, aby resort fungoval přesně tak, jak fungoval doposud, bez ohledu na to, jaký bude případně další vývoj.“ Ministr pro evropské záležitosti Štefan Füle - „Souhlasil jsem s fungováním této vlády do října. Pokud nebudu vědět podmínky fungování od října dál, tak by se mi na tuto otázku těžko odpovídalo.“ Ministr pro místní rozvoj Rostislav Vondruška - Před nástupem do funkce byl ředitelem CzechTourismu, kam se také hodlal vrátit. Jeho mluvčí Martin Ayrer k tomu řekl: „Myslím, že to uvolnění

by případně mělo být prodlouženo, ale nejsem si tím jistý.“ Ministr průmyslu a obchodu Vladimír Tošovský - „Před nástupem do úřadu jsem všechny své vazby zrušil. Co se týká dalšího působení, nemám ve zvyku z boje utíkat.“ Ministr zemědělství Jakub Šebesta - Na podzim se chtěl vrátit do Státní zemědělské a potravinářské inspekce. S prodloužením mandátu však v případě splnění podmínek, které si kabinet klade, počítá. Ministr životního prostředí Ladislav Miko - Do vlády vstupoval s tím, že je jeho mandát omezený. Jeho další působení závisí na jednání s premiérem a Evropskou komisí. Ostatní ministři a ministryně se ke svému pokračování ve funkci nevyjadřovali.

Autor: