Pátek 24. března 2023, svátek má Gabriel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

ODS stáhla žalobu na Kořistku, spor končí

Česko

  17:17
PRAHA - ODS stáhla žalobu na ochranu dobré pověsti proti někdejšímu poslanci US-DEU Zdeňku Kořistkovi. Uvedl to mluvčí ODS Tomáš Bartovský.

Zdeněk Kořistka (snímek z roku 2004) foto:  Jan Zatorsky, Lidové noviny

Několik let trvající spor mezi občanskými demokraty a Kořistkou o to, zda se prostředníci ODS pokusili poslance uplatit, tím zřejmě končí. Kořistka se ODS omlouvat nemusí.

SPOR ODS A KOŘISTKY

Spor se týká údajné úplatkářské aféry z poloviny roku 2004. Kořistka tehdy uvedl, že mu spolupracovník tehdejšího šéfa ODS Mirka Topolánka Marek Dalík a lobbista Jan Večerek nabídli desetimilionový úplatek a místo velvyslance v Bulharsku za to, že nepodpoří vznikající vládu Stanislava Grosse (ČSSD). Oba to od začátku popírali.

ODS spor nejprve vyhrála u pražského městského soudu. Vrchní soud v Olomouci ale k případu zaujal jiný postoj a rozhodl v Kořistkův prospěch.

Soudy věc dosud neuzavřely, ale pozici ODS oslabilo i rozhodnutí Nejvyššího soudu, který v souvisejícím případu rozhodl, že se Kořistka údajným úplatkářům omlouvat nemusí. "Jde o starou kauzu, která se netýká dnešní ODS. Proto nevidíme důvod, proč v ní dále pokračovat," uvedl Bartovský.

Strana podle něj žalobu stáhla před několika týdny.

Autoři: ,

Mohlo by vás zajímat