Úterý 30. listopadu 2021, svátek má Ondřej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Pravicové strany směřují k očekávané volební koalici. V úterý mají podepsat memorandum

Předsedové opozičních stran: Petr Fiala (ODS), Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) a Marian Jurečka (KDU-ČSL) foto:  Jan Zatorsky, MAFRA

Praha - Občanští demokraté, lidovci a TOP 09 mají podle informací CNN Prima News již v úterý podepsat memorandum o spolupráci, v dalších měsících pak budou ladit společný program a měli by utvořit koalici. V tomto uskupení chtějí příští rok na podzim uspět ve volbách do Poslanecké sněmovny.
  13:39

Šéfové stran budou podle Primy lídry ve svých rodných krajích. Předseda ODS Petr Fiala povede kandidátku v Jihomoravském kraji, lidovecký předseda Marian Jurečka v Olomouckém kraji a předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová bude lídryní v Praze. 

Lidovci pak mají mít lídra ještě ve Zlínském kraji a na Vysočině, TOP 09 na Pardubicku a zbylé kraje povedou kandidáti ODS. 

O plánech pravicových stran na společnou koalici, s níž by mohly porazit hnutí ANO Andreje Babiše, se spekuluje minimálně od krajských voleb. Bezprostředně po jejich skončení totiž tři výše zmínění předsedové nechali zveřejnili společnou fotografii, na které s širokými úsměvy sedí v hospodě s půllitry piva v rukou. K druhé koalici zase směřují další dvě opoziční strany - Piráti a STAN. 

Politici nicméně zatím ke společné budoucnosti nic sdělovat nechtějí. „Ještě se k tomu nebudu vyjadřovat, děkuji za pochopení,“ řekla pouze pro Lidovky.cz šéfka „topky“ Pekarová Adamová. Petr Fiala redakci jen sdělil, že se „máme nechat překvapit“, a Marian Jurečka na dotaz zatím nereagoval.

Strany se podle Primy hodlají profilovat jako proevropská koalice, a na čem se neshodnou, to prý upozadí. TOP 09 třeba nebude v nadcházejících volbách prosazovat euro a ODS se zase nebude vůči evropské měně vymezovat. Nikdo také nebude zpochybňovat klimatickou změnu a podobně.

Na spolupráci zmíněných tří politických stran zareagoval předseda hnutí Trikolóra Václav Klaus mladší na svém Facebooku. „Výkonná rada ODS schválila včera koalici s KDU a TOP09 a odcházejí do levého středu,“ napsal.  V příspěvku dodal, že jde o dobrou motivaci k politické práci Trikolóry.

Vzájemná spolupráce by mohla dosáhnout na nejméně 64 mandátů, což je o 22 míst víc, než kolik mají v součtu strany dnes. Z toho 34 by mělo připadnout ODS, 16 KDU-ČSL a 13 TOP 09. Klíč pro obsazování kandidátek vychází z předchozích volebních výsledků s přihlédnutím k D´Hondtově metodě přerozdělování mandátů.

K možné spolupráci s TOP 09 a ODS pro Aktuálně.cz vyjádřil i bývalý šéf lidovců a poslanec Marek Výborný. Zmínil, že názory ve straně směřují ke vzájemné spolupráci. „Chceme změnu, chceme vládu odpovědnosti. Bez schopnosti velkorysé spolupráce to nepůjde. Naše země a naši občané si to zaslouží,“ uvedl Výborný. Ten byl příznivcem spolupráce s ODS již v minulosti.

Autoři:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Mohlo by vás zajímat