Středa 31. května 2023, svátek má Kamila
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Pravicové strany směřují k očekávané volební koalici. V úterý mají podepsat memorandum

Předsedové opozičních stran: Petr Fiala (ODS), Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) a Marian Jurečka (KDU-ČSL) foto:  Jan Zatorsky, MAFRA

Praha - Občanští demokraté, lidovci a TOP 09 mají podle informací CNN Prima News již v úterý podepsat memorandum o spolupráci, v dalších měsících pak budou ladit společný program a měli by utvořit koalici. V tomto uskupení chtějí příští rok na podzim uspět ve volbách do Poslanecké sněmovny.
  13:39

Šéfové stran budou podle Primy lídry ve svých rodných krajích. Předseda ODS Petr Fiala povede kandidátku v Jihomoravském kraji, lidovecký předseda Marian Jurečka v Olomouckém kraji a předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová bude lídryní v Praze. 

Lidovci pak mají mít lídra ještě ve Zlínském kraji a na Vysočině, TOP 09 na Pardubicku a zbylé kraje povedou kandidáti ODS. 

Místopředseda ODS Stanjura chce příští rok do sněmovních voleb koalici pravice. Vést ji má ‚samo sebou‘ Fiala

O plánech pravicových stran na společnou koalici, s níž by mohly porazit hnutí ANO Andreje Babiše, se spekuluje minimálně od krajských voleb. Bezprostředně po jejich skončení totiž tři výše zmínění předsedové nechali zveřejnili společnou fotografii, na které s širokými úsměvy sedí v hospodě s půllitry piva v rukou. K druhé koalici zase směřují další dvě opoziční strany - Piráti a STAN. 

Politici nicméně zatím ke společné budoucnosti nic sdělovat nechtějí. „Ještě se k tomu nebudu vyjadřovat, děkuji za pochopení,“ řekla pouze pro Lidovky.cz šéfka „topky“ Pekarová Adamová. Petr Fiala redakci jen sdělil, že se „máme nechat překvapit“, a Marian Jurečka na dotaz zatím nereagoval.

Strany se podle Primy hodlají profilovat jako proevropská koalice, a na čem se neshodnou, to prý upozadí. TOP 09 třeba nebude v nadcházejících volbách prosazovat euro a ODS se zase nebude vůči evropské měně vymezovat. Nikdo také nebude zpochybňovat klimatickou změnu a podobně.

Na spolupráci zmíněných tří politických stran zareagoval předseda hnutí Trikolóra Václav Klaus mladší na svém Facebooku. „Výkonná rada ODS schválila včera koalici s KDU a TOP09 a odcházejí do levého středu,“ napsal.  V příspěvku dodal, že jde o dobrou motivaci k politické práci Trikolóry.

Vzájemná spolupráce by mohla dosáhnout na nejméně 64 mandátů, což je o 22 míst víc, než kolik mají v součtu strany dnes. Z toho 34 by mělo připadnout ODS, 16 KDU-ČSL a 13 TOP 09. Klíč pro obsazování kandidátek vychází z předchozích volebních výsledků s přihlédnutím k D´Hondtově metodě přerozdělování mandátů.

K možné spolupráci s TOP 09 a ODS pro Aktuálně.cz vyjádřil i bývalý šéf lidovců a poslanec Marek Výborný. Zmínil, že názory ve straně směřují ke vzájemné spolupráci. „Chceme změnu, chceme vládu odpovědnosti. Bez schopnosti velkorysé spolupráce to nepůjde. Naše země a naši občané si to zaslouží,“ uvedl Výborný. Ten byl příznivcem spolupráce s ODS již v minulosti.

Autoři:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!