Čtvrtek 9. prosince 2021, svátek má Vratislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

ODS tvář měnit nebude

Česko

*Topolánek zvítězil na celé čáře. Jeho oponenti se nezmohli na jakoukoliv protiakci * Lov fiktivních členů ODS, tzv. černých duší, bude obtížnější. ODS bude snáze vylučovat * Debata o vnitrostranických problémech probíhala tajně za zavřenými dveřmi

PRAHA Kmotři, velrybáři, a podivní podnikatelští šíbři v ODS mohou být spokojeni. Byť část z nich toužila po výměně Mirka Topolánka, nic takového se nestalo. Naopak: fotbalovou terminologií Toplánek na kongresu v pražském hotelu Clarion zvítězil 10:0.

Jasno bylo už v sobotu okolo jedenácté hodiny. Pro mimořádný volební kongres nebyl takřka nikdo, hlasování o důvěře Topolánkovi jeho odpůrci také nezvládli. „Do jedenácti jsme si zabojovali, teď už to budou jenom kecy,“ uvedl Topolánek. Jeho nadvláda pokračovala i druhý den. Jeho vnitrostranický oponent Pavel Bém sice v sobotu dokázal sjednotit rozhádaný pražský region v tom, že budou požadovat mimpořádný kongres po začátku nového roku, „Topol“ se to ale dozvěděl. Druhý den tedy o ideový kongres požádal sám a bylo mu delegáty vyhověno. Ve finále šéf ODS uspěl i při volbě do výkonné rady, tedy šišího vedení ODS. Vzhledem k počtu delegátů měla být výkonná rada rozšířena o jednoho pražského a dva ústecké delegáty. V sobotu neuspěl nikdo, v neděli zbyl černý Petr na dva muže z Ústeckého kraje. Jedním z nich byl přitom Alexandr Novák, exsenátor ODS, jeden z hlavních „kmotrů“, jak o tom mluví lidé z Topolánkova okolí. „Přitom kdyby "ústečáci" svá místa dostali, měla by výkonná rada přes třetinu odpůrců Topolánka saa mohla by například kdykoliv svolat mimořádný kongres. "Podle mě šlo o celkovou atmosféru kongresu vypořádat se s černými dušemi a zamezit velrybářské cestě," reagoval Topolánek. "Je to jakási msta, Mirek pojmenoval kmotry. Ať něco doloží, ať vysvětlí, co tím myslí,“ reagoval Novák z Ústeckého kraje.

V neděli jezdili delegáti spokojení. Nestalo se nic zásadního. Všichni se těší na příští volbu do sněmobny. „Když prohrajeme, půjde Topol pryč. Když náhodou vyhrajeme - a tomu moc nevěřím - půjde taky,“ řekl jeden z delegátů.

Topolánek sám byl s kongresem spokojený. I přesto, že slíbi, že pokud jeho strana volby nevyhraje, odsoupí. „Odejdu sám a bez nějakého donucování,“ slíbil současný předseda občanských demokratů. V takovém případě se musí počkat na příští kongres, aby zvolil nového předsedu. Občanští demokraté nejsou rozhodnuti, jestli v případě porážky svolají sjezd ještě před podzimními volbami do Senátu, nebo až po nich.

Pokračování na straně 3

ODS tvář po kongresu měnit nebude

Výsledek kongresu

Dokončení ze strany 1

Sám Topolánek si výsledek kongresu pochvaloval. „Pro mne znamená ten kongres přes veškerou kritiku potvrzení mandátu, přestože se o něm explicitně nehlasovalo. A to poměrně přesvědčivě,“ zhodnotil výsledek kongresu Topolánek na tiskové konferenci. Sobotní hlasování o programu, kdy delegáti odmítli návrhy na hlasování o důvěře šéfovi strany, i nedělní usnesení dává nynějšímu vedení strany podle něj mandát.

ODS podle Topolánka vstupuje „na plný plyn“ do přípravy předvolební kampaně a chce se „porvat o vítězství ve volbách“. Základem diskusí je nyní programový dokument Vize 2020.

Po hlasování o usneseních Topolánek delegátům řekl, že občanští demokraté se na kongresu chovali odpovědně a dospěle. „Nemusíme být všichni spokojeni s tím výsledkem. Důležité je, že ten obraz kongresu nebyl takový, jaký jsme se obávali, že bude,“ konstatoval.

„Nenaplnil se ani sen číslo jedna, ani sen číslo dva. Teď musíme dělat vše pro to, aby se nenaplnil sen číslo tři, aby se na nás z dálky někde z parlamentu na Malou Stranu nedíval král Miroslav a kníže Karel a nesmál se nám Jiří Paroubek,“ uvedl s odkazem na hlavní konkurenty ODS - sociální demokraty a TOP 09.

Zmenšení počtu delegátu neprošlo Do nových stanov se nakonec nevešel původně připravený návrh, na kterém zřejmě nebyla politická shoda. Podle tohoto návrhu měl být počet delegátů na kongresu fixně omezen na pět stovek. Polovina z nich by podle matematického modelu odpovídala počtu voličů v příslušném kraji, druhá polovina volebnímu výsledku ODS v tomto kraji. Eliminováno tak mělo být odvozování síly regionů na stranických fórech od počtu jejich členů.

Autor:

TEST: Hodinky místo mobilu děti pohlídají i zabaví

Premium Co umějí chytré hodinky se SIM kartou pro děti? Nahradí mobil. Dá se na ně dovolat a většinou i sledovat jejich polohu...

Opatření bojkotuje stále více lidí, cítí se podvedeni, říká psycholog

Premium Doba covidová je už dlouhá. Zatímco při první vlně epidemie byli lidé v Česku většinou ukázkově disciplinovaní, nyní je...

Velké dilema třetí dávky: míchat, či nemíchat vakcíny?

Premium Posilující dávka očkování naráží na možnost volby. Řada Čechů řeší, kterou vakcínou si nechat svoji imunitu proti...