Středa 21. října 2020svátek má Brigita 14 °C oblačno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

ODS v Praze tápe. Stále si nemůže vybrat mezi ČSSD a TOP 09

Povolební vyjednávání o pražský magistrát: zleva Zdeněk Tůma, Boris Šťastný a Bohuslav Svoboda. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Povolební vyjednávání o pražský magistrát: zleva Zdeněk Tůma, Boris Šťastný a Bohuslav Svoboda. | foto: ČTK

PRAHA Pražská ODS bude vyjednávat o koalici i s ČSSD. Jednání s TOP 09 ale nepřerušila. Vyjednávači získali mandát na uzavření smlouvy s tím, kdo dá ODS lepší nabídku. Rozhodla o tom regionální rada a zastupitelský klub, řekl po jednání šéf pražské ODS Boris Šťastný.

Následnou schůzku mezi pražskou TOP 09 a ODS hodnotí politici

Jednání ODS a TOP 09

Po schůzce ODS s TOP 09 Svoboda řekl, že se vyjednávání dostala dále, a to především pokud jde o rozdělení pozic v radě. O jmenovitém obsazení míst prý ale nemluvili. I nadále zůstal zachován poměr sil v radě, a to šest ku pěti ve prospěch TOP 09.

"Dospěli jsme k posunu v otázce silových resortů," řekl Svoboda. Oba lídři ale nechtěli upřesnit, co pod pojmem silové resorty myslí. Tůma pouze poznamenal, že pro TOP 09 jimi jsou i podnikání a správa majetku. Nabídka TOP 09 je nyní pro občanské demokraty příznivější, uvedl Svoboda. Přesto ale chce ODS požádat sociální demokraty, aby dali protinabídku.

Další jednání mezi TOP 09 a občanskými demokraty jsou podle Tůmy naplánována na úterní odpoledne. Večer by se pak měla TOP 09 sejít s ČSSD.

kladně. Posunuli se prý ve vyjednávání o resortech. Jednání budou pokračovat v úterý.

"Věřím, že v průběhu tohoto týdne bude jasno," řekl Šťastný k tomu, kdy bude uzavřena koalice. A to prý případně s ODS nebo i bez ní.

Volby do pražského zastupitelstva vyhrála TOP 09, ODS skončila druhá, ČSSD třetí. V médiích se spekuluje o tom, že ODS preferuje koalici se sociálními demokraty. V ní by byla silnějším partnerem, a získala by tedy zřejmě křeslo primátora.

Lídr ODS Bohuslav Svoboda k tomu v žertu poznamenal, že křeslo primátora může získat i od TOP 09. "To je politika, dosažení nemožného. Čili je možné, že dostaneme od topky primátora," řekl. S úsměvem dodal, že by ale také chtěl od TOP 09 většinu v radě.

ODS již sociální demokracii koaliční návrh předala. V jedenáctičlenné radě jí nabídla čtyři křesla a jako návrh koaliční smlouvy program ODS. Nyní chce ČSSD oslovit, aby na nabídku odpověděla. "Musíme od sociální demokracie získat mantinely, co nám nabídne," řekl Svoboda.

Čtěte také: Co TOP 09 nabízí ODS

Nabídku ODS sociální demokracii přebila TOP 09 s pěti místy radních a návrhem dohody, která prý bere v potaz program sociální demokracie.

Většinu jednání dosud ale vedla vítězná TOP 09 s ODS. Zároveň si ovšem strany vyměňovaly ostrá obvinění z jednání ve prospěch podnikatelů nebo ze lži. Nechyběl ani odchod z jednání.

Pražské politiky již k dohodě tlačí čas. Do začátku prosince by se mělo sejít ustavující zastupitelstvo, strany se do té doby musí dohodnout na spolupráci.

O vládě nad hlavním městem se politici dohadují už téměř měsíc. Vyjednávání pozdržela i stížnost zelených a dalších menších stran u Městského soudu v Praze na průběh komunálních voleb. Ve čtvrtek však soud stížnost zamítl.

Čtěte také


Minulý týden šéf vyjednávacího týmu pražské TOP 09 František Laudát připustil, že šance na vznik koalice jeho strany s ODS je minimální. Vůči tomu se ale občanští demokraté ohradili.

Narůstající napětí mezi TOP 09 a ODS nasvědčuje tomu, že následující čtyři roky povede Prahu koalice občanských a sociálních demokratů v čele s Bohuslavem Svobodou (ODS). Proti této koalici je kromě předsedy ODS a premiéra Petra Nečase také Jiří Dienstbier mladší (ČSSD), který kvůli tomu odstoupil z vyjednávání jeho strany s občanskými demokraty. 

Anketa

Považujete velkou koalici ODS a ČSSD v Praze za podraz na voliče?

Ano. 15632
Ne. 2350
Nevím. 287
,

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Měření teploty u vstupu do pardubické nemocnice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

Proč jejich opatření fungují? Němci neztrácejí čas malichernými diskusemi

Německý virolog Christian Drosten | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Německo má novou mediální hvězdu. A není to fotbalista ani modelka. Je to Christian Drosten. Virolog, který drží...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!