19. prosince 2017 10:06 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

ODS vládu ANO nepodpoří, chtěla by víc snížit daně a zrušit EET

ODS chce omezit moc vlády bez důvěry. Zleva první místopředsedkyní ODS... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ODS chce omezit moc vlády bez důvěry. Zleva první místopředsedkyní ODS... | foto:  Michal Šula, MAFRA

PRAHA ODS by chtěla razantnější snížení daní, než navrhuje v programovém prohlášení menšinová vláda hnutí ANO. Nelíbí se jí také zachování elektronické evidence tržeb. Menšinový kabinet ale nepodpoří kvůli tomu, že se měl premiér Andrej Babiš (ANO) nejprve snažit o vytvoření většinové koalice, řekl novinářům po schůzce s Babišem předseda ODS Petr Fiala.

„Jsme přesvědčeni, že menšinová vláda má být až ten poslední pokus, když selže jednání o většinové vládě. Nic takového hnutí ANO nedělalo. Jsme také přesvědčeni, že jsme nedostali mandát od našich voličů, abychom podporovali jednobarevnou vládu hnutí ANO,“ řekl Fiala. 

V programovém prohlášení vlády ANO jsou podle něj návrhy, které by pro občanské demokraty byly přijatelné, s jinými naopak ODS nesouhlasí. O detailech v úterý ale zástupci ODS a ANO nejednali, protože občanští demokraté Babišovu vládu podpořit nehodlají.

Babiš důvěru teď nečeká

Babiš řekl, že nečeká od schůzek se sněmovními stranami v tomto týdnu příslib důvěry pro svůj kabinet. „Je to první kolo,“ řekl a připomněl, že chce v rozhovorech pokračovat po Novém roce.

„Já nevím, jestli proběhne další schůzka. V úterý jsme se bavili o podpoře vládního programu, tam jsme řekli své stanovisko. Teď předpokládám, že hnutí ANO bude hledat podporu jinde,“ řekl k možnosti dalších rozhovorů Fiala. Nechtěl spekulovat o tom, jak by se situace změnila, kdyby Babišova vláda nezískala 10. ledna důvěru Sněmovny.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz