9. října 2016 7:33 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

ODS vrací úder. Stává se nejsilnější pravicovou stranou v Česku?

Předseda ODS Petr Fiala po volbách věří, že ODS se zřejmě vrátila do pozice... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Předseda ODS Petr Fiala po volbách věří, že ODS se zřejmě vrátila do pozice... | foto: ČTK

PRAHA Občanská demokratická strana (ODS) se vrátila do pozice nejsilnější pravicové strany, míní její předseda Petr Fiala. Zároveň věří, že po parlamentních volbách, které se uskuteční v příštím roce, bude ještě silnější. Na pravici spektra vedle ní stojí TOP 09, která zdůrazňuje, že ODS pro ni není hlavním soupeřem.

„Tyto volby vnímáme jako příležitost pro to, abychom zjistili, kde jsme silní a kde ještě musíme zapracovat. Těším se, že v parlamentních volbách dosáhneme výrazně lepšího výsledku,“ uvedl Fiala na tiskové konferenci.

ODS se podle odborníků již delší dobu potýká s „vnitřní krizí“. Volby byly pro předsedu Fialu testem, zdase kdysi silná a populární strana již odrazila ode dna a má šanci na návrat na politické výsluní. V poslední době ji na pravici poněkud zastínila TOP 09 v čele se silnými osobnostmi Miroslavem Kalouskem a Karlem Schwarzenbergem.

Z úspěchu jakékoli vládní strany Fiala příliš nadšený není, je přesvědčen, že kraje pod vládou Bohuslava Sobotky (ČSSD) stagnují.

Předseda TOP 09 Miroslav Kalousek odevzdal svůj hlas 7. října ve volbách do...
Martin Kupka a Petr Fiala

ODS získala v letošních krajských volbách celkem 76 mandátů, ačkoli jde o rozdíl 26 mandátů oproti roku 2012, v porovnání s další pravicovou stranou - TOP 09 jasně dominuje. Ta získala 12 mandátů samostatně a dalších 14 za koaliční seskupení napříč jednotlivými kraji. Před čtyřmi lety přitom spolu se Starosty brala celkem 44 mandátů.

VÝSLEDKY VOLEB:

„Samozřejmě jsem si pro naši stranu přál mnohem lepší výsledky. Je zřejmé, že se nám nepodařilo přesvědčit naše voliče a sympatizanty, aby k těm volbám opravdu přišli,“ řekl Miroslav Kalousek, předseda TOP 09, České televizi.

Důvody, proč se tak stalo nezná. Strana má podle něj daleko vyšší volební potenciál. Pro TOP 09 jde o první volby bez Karla Schwarzenberga v čele strany.

Krajské ani senátní volby jako souboj s ODS o nejsilnější pravicovou stranu Kalousek nebral. Mezi oběma stranami by podle jeho názoru nemělo být nezdravé nepřátelství, protože skutečné nebezpečí spatřuje v názorech, že demokracie je přežitý systém nebo že stát je potřeba řídit jako firmu. „My jsme do voleb nešli soutěžit s ODS,“ prohlásil Kalousek.

Právě TOP 09 ztratila nejvíce voličů. Proti předčasným volbám 2013 se od ní odklonilo 42 procent voličů.

Předseda TOP 09 Miroslav Kalousek (vlevo) a čestný předseda strany Karel...

Předseda TOP 09 Miroslav Kalousek (vlevo) a čestný předseda strany Karel Schwarzenberg ve volebním štábu strany v Praze, kde se 8. října očekávaly výsledky voleb.

„Je pro nás obrovská výzva do dalších voleb, abychom se pokusili (voliče) přesvědčit, že diskuse na facebooku, na twitteru, na sítích je samozřejmě strašně důležitá a patří k občanské společnosti, ale že zároveň musí přijít do volební místnosti a učinit volební akt. Jinak vítězí ti druzí,“ sdělil Kalousek.

Vedení strany nese podle Kalouska odpovědnost za výsledky ve volbách, funkce se ale vzdát nehodlá. „Nejsem ani v polovině svého prvního dvouletého mandátu. Jsem připraven dovést mandát do konce,“ doplnil Kalousek.

Lidovky.cz, ČTK

60 % žen předstírá orgasmus. Proč tomu tak je?
60 % žen předstírá orgasmus. Proč tomu tak je?

Na 8. srpna připadá mezinárodní den ženského orgasmu! Jak svátek vznikl a proč ženy orgasmus někdy předstírají?

Najdete na Lidovky.cz