18. března 2010 11:55, aktualizováno  13:30 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

ODS zahájila protiútok zdemolovanou oranžovou sanitkou

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 162Diskuse
Zdravotnictví podle ČSSD. Občanští demokraté postavili před sněmovnu zdemolovanou oranžovou sanitku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zdravotnictví podle ČSSD. Občanští demokraté postavili před sněmovnu zdemolovanou oranžovou sanitku. | foto: ČTK

PRAHA Občanští demokraté vrací úder. V reakci na modré sanitky ČSSD, které mají upozornit na "antisociálnost" zdravotnických plánů pravice, zaparkovali před vchodem do Poslanecké sněmovny zdemolovanou starou sanitku. "Nemyslíš, zaplatíš mnohem víc. David Rath," je jedno z hesel, nasprejovaných na boku oranžového vozu.

Oranžová sanitka má být podle mluvčího ODS Martina Kupky ukázkou, kam by mohlo dojít zdravotnictví v Česku s ČSSD. Záchranný vůz Škoda 1203 stál před Sněmovnou zhruba hodinu. Nyní parkuje před sídlem ODS na Pankráci. Mnohým kolemjdoucím možná připomněl seriál Sanitka, z kterého si ČSSD vypůjčila úvodní píseň pro svou předvolební kampaň.

Čtěte také:


ODS kritizuje hejtmany ČSSD za jejich přístup k záchranné službě. Sociálnědemokratičtí hejtmani nevěnují podle ní dostatečnou pozornost problematice záchranných služeb ve svých krajích, a "ohrožují tak zdraví občanů", řekl náměstek ministryně zdravotnictví Marek Šnajdr, místopředseda ODS Petr Bendl a někteří odvolaní ředitelé krajských záchranek.

Zdravotnictví podle ČSSD. Občanští demokraté postavili před sněmovnu zdemolovanou oranžovou sanitku.

Šnajdr spolu s další náměstkyní ministryně zdravotnictví pro zdravotní péči Markétou Hellerovou také kritizovali levici, která podle nich zabránila v parlamentu přijetí zákona o záchranné službě.

Podle Šnajdra se snižují především krajské dotace záchrankám. Ve Středočeském kraji hejtmana Davida Ratha tak chybí 43 milionů, na Pardubicku 21 milionů a v Libereckém kraji 33 milionů korun. "Jsou to škrty v řádech desítek procent," poznamenal Šnajdr.

Sociální demokracie v krajích navíc podle něj zcela rezignovala na investice do rozvoje zdravotnické záchranné služby. "Jsou to opět poklesy proti době, kdy odpovědnost nesla ODS, o desítky milionů korun," zdůraznil náměstek úzce spojovaný s občanskými demokraty.

Nechceme Paroubka prezidentem, hlásají billboardy

Středočeský kraj zaplavily billboardy s tváří šéfa ČSSD a nápisem "Jmenuji se Jiří Paroubek a brzy budu váš prezident". Stojí za nimi mělnický kandidát ODS a náměstek ministryně zdravotnictví Marek Šnajdr, který zároveň sbírá podpisy pod petici Nechceme Paroubka prezidentem. Zřídil k tomu speciální internetové stránky www.nechcemeparoubkaprezidentem.cz. Doposud se pod petici podepsalo kolem sedmi stovek lidí.

Billboard, který je vylepen na sídlišti u Tesca v Mělníku.

Šnajdr se děsí toho, že do prezidentského křesla na Hradě mohl usednout právě Paroubek. "Udělali jsme to proto, aby občané věděli, že ten problém opravdu existuje. Troufám si říci, že většina lidí neví, jaké jsou volební mechanismy při volbě prezidenta a že když ve volbách výrazně uspěje ČSSD, měl by k tomu Paroubek blízko," řekl serveru iDnes.cz Šnajdr.

Podle Šnajdra byli po nástupu ČSSD k moci v regionech odvoláni v pěti krajích ředitelé záchranných služeb, často prý bylo zlikvidováno jejich vedení jako celek. Někteří z nich dnes vystoupili na stranické tiskové konferenci. Robert Zelenák, někdejší ředitel záchranky ve Středočeském kraji, poznamenal, že při jeho odchodu bylo na účtu záchranné služby okolo 60 milionů. "Byly určeny na platovou úpravu, nákup vozů a dobudování zbývajících pěti stanovišť. Ani jeden z bodů nebyl splněn, jen těch 60 milionů zmizelo," prohlásil.

ČTK, gluGabriela Kolinová (Lukáčová)
  • 162Diskuse