22. října 2006 16:57 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

ODS získala v Praze absolutní většinu

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 17Diskuse
Primátor Prahy Pavel Bém | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Primátor Prahy Pavel Bém | foto: Pavel WellnerLidové noviny

PRAHA ODS vyhrála ve volbách do pražského magistrátu nadpoloviční většinou hlasů. Občanské demokraty podpořilo 54,43 procenta voličů, druhá ČSSD získala 15,88 procenta hlasů. ODS dosud vládla v koalici s ČSSD. Příští čtyři roky může vládnout magistrátu sama.

Z dalších stran nejlépe uspěla KSČM se ziskem 7,93 procenta hlasů. Hranici pěti procent hlasů, která zaručuje místa v sedmdesátičlenném zastupitelstvu, překročily ještě Strana zelených se ziskem 7,8 procenta, a SND ED (5,39 procenta). Pro koalici KDU-ČSL s Nestraníky hlasovalo 3,26 procenta voličů. Lidovci se do zastupitelstva nedostali. V minulém volebním období měli lidovci jednoho zastupitele.

"Já to považuji za fantastický úspěch, který jsem nečekal. letošní výsledek je opravdu skvělý," řekl primátor a lídr kandidátky ODS Pavel Bém. Občanští demokraté budou podle něj určitě jednat se všemi demokratickými stranami. "Není vyloučeno, že se nakonec rozhodneme pro jednobarevnou vládu," dodal Bém.

Petra Buzková, která byla kandidátkou ČSSD na primátora, poukázala na to, že sociální demokraté si proti minulým volbám před čtyřmi lety polepšili. "Výsledek ODS je pro nás zdrcující," uvedla však bývalá ministryně školství. Spokojeni se svým výsledkem jsou zelení, kteří se do pražského zastupitelstva dostali vůbec poprvé. "Otázka je, jaká bude role opozice, když má ODS nadpoloviční většinu," podotkla Petra Kolínská, lídr pražské Strany zelených. "V Praze začínáme, bude mnoho věcí, do nichž se vrhneme," dodala.

"Je překvapivá síla ODS, ale voliči rozhodli, jak rozhodli," uvedl lídr KSČM František Hoffman. Zisk KSČM pokládá podle neoficiálního přepočtu mandátů za neúspěch.

"Jsme jediná strana, která se nedostala v červnu do sněmovny, a která uspěla v komunálních volbách," řekla Jana Ryšlinková, lídr SNK ED. Zastupitelů bude mít tato strana méně, ale Praha podle Ryšlinkové hlasovala jako by bylo druhé kolo sněmovních voleb. "Chtěla podpořit ODS proti sociální demokracii," uvedla Ryšlinková. Výsledek voleb podle ní není zhodnocením práce občanských demokratů na radnici za poslední čtyři roky.

Lídr neúspěšné koalice KDU-ČSL s Nestraníky Marián Hošek uvedl, že lidovci nemají podporu ve většině statutárních měst a stejná situace byla i v Praze. "Oslovujeme spíše menší a střední města," řekl Hošek, který byl v minulém volebním období jediným lidoveckým zastupitelem. Soudí, že do výsledku lidovců se promítá nejasná politika strany, která nebudí důvěru. Výsledek ODS Hošek označil za velký. Souvisí podle něho s masivní kampaní a osobností lídra ODS, kterému pogratuloval.

lidovky, čtk
  • 17Diskuse