Rozhodnutí výkonné rady ODS oznámil premiér a stranický šéf Petr Nečas. ODS už dříve vyzvalo místní sdružení, aby do konce února
Přehled zrušených organizacíJihočeský region Královéhradecký region Liberecký region Moravskoslezský region Pardubický region Středočeský region Vysočina Karlovarský region Ústecký region Plzeňský region |
"Zrušili jsme osmnáct místních sdružení, tedy všechny, u kterých se objevila, byť jen náznakem, spolupráce s komunisty," řekla LN členka výkonné rady a pražská radní za ODS Aleksandra Udženija.
Duch minulé doby?
Dotčeným buňkám se rozhodnutí nelíbí a považují ho za nedemokratický. ""Po dvaceti letech ve straně jsem skončil jako člen ODS. Výkonná rada nezohlednila názor regionální rady Karlovarského kraje ani oblastních sněmů, které nám vyjádřily podporu. Ukázalo se, že zde funguje nedemokratický systém řízení strany. Rozhodnutí je zcela v duchu minulé doby," řekl LN předseda ODS a starosta Březové Miroslav Bouda.
"Od zítřka ODS v Aši neexistuje. Je to nedemokratický krok, protože ODS s komunisty nijak nespolupracuje, pouze máme v radě nestraníka, který byl zvolen na kandidátce KSČM. Tenhle krok nás vrací do padesátých let," přidává se starosta Aše a předseda tamní ODS Dalibor Blažek.
Čtěte také |
Sdružení se za určitých podmínek mohou vrátit zpět. "Šest z nich se zavázalo, že si to do zasedání zastupitelstev nějak pořeší, tak až to vyřeší, tak se můžeme bavit o případném znovuobnovení," vysvětlila Udženija.
Většina místních sdružení dávala najevo rozladění a vedení ODS vzkázaly, že se nechají raději zrušit, než by přestaly spolupracovat s komunisty. Jejich hlavní argument zní – na komunální úrovni rozhodují spíše konkrétní skutky každého zastupitele než stranické tričko.