Středa 7. prosince 2022, svátek má Ambrož, Benjamin
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

ODS zvolila do svého čela Fialu. Stranu chce vést po vzoru Thatcherové

Česko

  11:58aktualizováno  14:11
PRAHA - ODS se rozhodla do svého čela delegovat bývalého ministra školství Petra Fialu. Zvolen byl naprostou většinou 437 hlasů. Za sebou nechal Miroslavu Němcovou, která dostala 66 hlasů, a europoslance Edvarda Kožušníka, pro kterého hlasovalo 32 delegátů.

Nový předseda ODS Petr Fiala foto: MAFRA - Tomáš Hájek

Fiala svým projevem na kongresu ODS zabodoval. Hlavní favorit na post šéfa strany přednesl suverénní projev, ve kterém slíbil, že se bude za ODS bít jako Železná lady Margaret Thatcherová. Petr Fiala, který míří do čela ODS se rozhodl v kandidátském projevu vypořádat s výtkami, že je ve straně krátce (od podzimu).

Jako záruku dobrého předsedy strany uvedl Fiala metaforu se Železnou lady. "Margaret Thatcherová byla taky ministryní školství jako já a byla ve stejném věku jako já zvolena předsedkyní konzervativní strany. Pokud mne zvolíte, půjdu ve stopách Thatcherové," slíbil Fiala.

ČTĚTE TAKÉ

Vystoupení úřadujícího předsedy strany Martina Kuby se hemžilo slovem "bohužel", když hodnotil poslední vývoj v ODS. "Pozice na čele kandidátky nepřinášela žádné benefity a mohlo se zdát, že figurovat na nich je spíše na škodu," řekl Kuba, ale uvedl, že budoucnost vidí v pozitivním světle.

Stejně tak jako dosavadní šéf ODS Martin Kuba, i Petr Fiala mluvil o lepší budoucnosti. "Žijeme v dobré zemi, jsme společnost, která má potenciál, aby měla jednu z nejlepších životních úrovní," uvedl adept na post předsedy ODS. Cestu spatřuje v sociální politice a podpoře hospodářství. "Soustřeďme se na naše voliče a pomozme jim, aby si pomohli sami," vyzval Fiala.

"Nesmí to být my a oni"

Řekl, že umí řídit instituce, nebojí se riskovat a umí lidi přesvědčit. Vyzval k jednotnosti strany, podle něj by neměla své členy dělit na staré a nové. Požádal o silný mandát, aby mohl s obnovou strany začít co nejdříve. V projevu mnohokrát přerušovaném potleskem Fiala řekl, že se jej v poslední době lidé často ptají, proč chce na předsedu ODS kandidovat. "Jdu do toho, protože vím, že věci můžeme měnit, jen když budeme sami aktivní," uvedl.

Začal kongres ODS v Olomouci.

Zastavení úpadku strany, která v podzimních sněmovních volbách získala jen 7,7 procenta hlasů, vidí v obnovení důvěry voličů. Skutečná obnova strany podle Fialy nezačne, dokud budou její členové stále svalovat vinu na ostatní, ale tehdy, kdy každý začne sám u sebe. Podle Fialy má strana jen jeden pokus. "Nesmí to být my a oni, dobrá a špatná ODS. My všichni jsme ODS, my všichni máme odpovědnost za ODS a jedině tak dokážeme ODS obnovit," zvyšoval Fiala emotivně hlas. 

Ve hře na post šéfa ODS jsou tři jména

Delegáti dvoudenního kongresu, který začal v 10 hodin, by kromě předsedy měli zvolit i další členy vedení. O křeslo prvního místopředsedy chtějí usilovat dosavadní místopředseda a exministr spravedlnosti Jiří Pospíšil a europoslanec Jan Zahradil.

Kongres bude pokračovat v neděli

ODS má nyní čtyři řadové místopředsedy. Nominaci na tyto posty má z krajských sněmů 11 lidí, a to senátoři Miloš Vystrčil a Jaroslav Kubera, starosta Líbeznic u Prahy a někdejší mluvčí vlády Martin Kupka, vysokoškolský pedagog Petr Sokol, Čechoital Alexander Bellu, europoslanci Oldřich Vlasák a Evžen Tošenovský, olomoucký primátor Martin Novotný, bývalý pražský primátor Bohuslav Svoboda, starostka obce Obrnice na Mostecku Drahomíra Miklošová a místopředseda Pospíšil.

K TÉMATU

V neděli by měl kongres zvolit členy výkonné rady, jednat by se mohlo i o změně stanov a dalším směřování strany, která v podzimních sněmovních volbách propadla. ODS získala jen 7,7 procenta hlasů a jako pátá zůstala v opozičních lavicích.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat