Pátek 30. července 2021, svátek má Bořivoj
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

ODS zvolila primátorem lidovce

Česko

ČESKÉ BUDĚJOVICE Ačkoliv lidovci drtivě propadli v parlamentních volbách a nedostali se do sněmovny, přece se jim ve volebním roce povedl alespoň jeden husarský kousek.

V Českých Budějovicích, které jsou z hlediska složení zastupitelstva druhou nejsilnější baštou ODS, bude až do podzimu vládnout radnici lidovecký primátor Miroslav Tetter. A to i přesto, že občanští demokraté drží ve městě prostou většinu zastupitelských křesel, a opozice je tedy nemůže nijak ohrozit.

Jenže ODS je v jihočeské metropoli natolik rozhádaná, že část straníků nejen že v červnu přispěla k odvolání vlastního primátora Juraje Thomy, ale včera pomohla i dosadit do primátorského křesla místo občanského demokrata lidovce.

K tomu se někteří občanští demokraté spojili nejen s KDU-ČSL, ale i se sociálními demokraty a komunisty. „Zřejmě nastal čas, aby část ODS splatila Miroslavu Tetterovi jeho služby,“ komentoval rozhodnutí budějovických zastupitelů odvolaný primátor Juraj Thoma.

Nepřímo tak naznačil, že se při jeho odvolání část občanských demokratů spojila právě s Tetterem, který vedl město už v letech 1998 až 2006. „Přijde mi neuvěřitelné, že ODS jako nejsilnější strana není schopna postavit vlastního kandidáta, ale zvedne ruku pro lidovce,“ řekl Thoma. Odvolaný primátor vystoupil ze zastupitelského klubu občanských demokratů a založil nový klub, do něhož přestoupilo i pět dalších členů ODS.

Strana tak má v českobudějovickém zastupitelstvu dva kluby, které, jak se ukazuje, hlasují proti sobě. Zatímco Thomovi lidé se vůbec volby nového primátora nezúčastnili, jejich odpůrci pomohli ke zvolení Miroslava Tettera.

„Členem ODS zůstávám. Ale stejně jako pět dalších členů se chci vymezit vůči praktikám některých svých spolustraníků spočívajícím v tom, že místo zájmů obyvatel Budějovic rozhodují o dění ve městě různé zákulisní vazby a vztahy,“ řekl Thoma. Na protest proti volbě Tettera primátorem odstoupila ze své funkce první náměstkyně primátora za ODS Ivana Popelová.

Předseda jihočeské ODS a jeden ze strůjců Thomova odvolání Martin Kuba však spekulace o různých zákulisních tlacích a vlivu „kmotrů“ na dění ve městě odmítá. Bývalý primátor podle něj manažersky selhal, když už dříve odvolal z funkce tajemníka radnice a přitom nebyl schopen dostatečně obhájit své důvody.

Navíc údajně bojkotoval i práci kontrolní komise, která jeho postup prošetřovala. „Chování pana primátora už se prostě neslučovalo s politikou ODS,“ řekl už dříve Kuba LN.

Podobné spory mezi občanskými demokraty zažívají i další jihočeská města, třeba Písek či Strakonice. Podle Kuby však jde jen o běžný vnitrostranický boj před komunálními volbami, v němž se straníci snaží účelově vytahovat kartu kmotrů a zákulisních machinací ve snaze obhájit své pozice na kandidátkách. „A to v právě v případech, kdy ve straně sami ztratili podporu,“ řekl Kuba.

Ačkoliv by se vzhledem k rozhádanosti jihočeské ODS nabízela možnost přestupu některých členů na kandidátky TOP 09, údajně se nic takové zatím neděje. „Je to zajímavé. Před parlamentními volbami se k nám někteří občanští demokraté hlásili, po volbách ale nepřišel nikdo. Vůbec nikdo,“ řekl LN krajský manažer TOP 09 Jiří Žižka. Otázkou ale podle něj zůstává, zda by vůbec strana měla o kandidaturu bývalých členů ODS zájem.

Občanští demokraté tak mají dva kluby, které, jak se ukazuje, hlasují proti sobě.

Autor: