Středa 8. prosince 2021, svátek má Květoslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Odškodné za vraždy heparinem: 100 tisíc

Česko

  15:18
Jihlava - Rodiny pozůstalých po obětech 'heparinového vraha' dostanou sto tisíc korun. Po několika týdnech váhání se k výplatě daru rozhodli zastupitelé kraje Vysočina.

Nemocnice Havlíčkův Brod foto: Pavel Wellner, Lidové noviny

Zastupitelé Vysočiny jednohlasně rozhodli, že kraj poskytne rodinám poškozeným v případu nemocničních vražd nevratný finanční dar. Devíti rodinám pozůstalých pošle po 100.000 korunách. Osmi pacientům, kteří pokus o vraždu přežili, případně jejich příbuzným, pokud již nyní nežijí, pak dá po 20.000 korunách.

Celkem kraj pomůže poškozeným částkou více než jeden milion korun. K sérii vražd a poškození pacientů v havlíčkobrodské nemocnici, již zřizuje kraj Vysočina, se loni v prosinci přiznal její bývalý zaměstnanec Petr Zelenka.

Kraj prý vinu nenese
"Zástupci kraje a nemocnice absolvovali s pozůstalými od prosince sérii jednání, na nichž je primář anesteziologicko-resuscitačního oddělení Pavel Longin seznámil s chorobopisem a léčbou jejich rodinného příslušníka," řekl náměstek hejtmana Pavel Hájek. Řada rodin měla s sebou právního zástupce, kteří buď přímo na jednání, anebo později předložili nároky na náhradu škody. Jedná se třeba o převod pozůstalosti a poplatky z něj vyplývající a podobně.

Radní se shodli na poskytnutí pomoci formou finančního daru za utrpení, které rodiny prožívají, dodal. "Muže mi to nevrátí, ale každá koruna je dobrá," řekla Jarmila Kolmayerová.
Její šedesátiletý manžel Jaroslav v nemocnici zemřel na krvácení do mozku po operaci tlustého střeva. Způsobila ji prý neoprávněná aplikace heparinu.

Josef Fiala ze Světlé nad Sázavou, jemuž po neoprávněné aplikaci heparinu zemřela v havlíčkobrodské nemocnici loni v září matka, pouze řekl, že rodina odškodnění po rozhodnutí soudu požadovat bude.

Vyšetřování poběží ještě měsíce
Východočeští policisté by mohli s vyšetřováním série vražd v havlíčkobrodské nemocnici skončit v září či říjnu letošního roku. Rychlost vyšetřování závisí na vypracování několika znaleckých posudků, policisté také chtějí vyčkat na výsledky vyšetřování znalecké komise ministerstva zdravotnictví.

Zelenka byl minulý týden kvůli psychickým potížím převezen z královéhradecké věznice na psychiatrické oddělení vězeňské nemocnice v Brně-Bohunicích. Vyšetřování znalecké komise ministerstva zdravotnictví by mělo skončit na konci února. Ukončení případu rozhodnutím soudu lze podle mluvčí kraje Jitky Svatošové očekávat v řádech měsíců až roků.
Autoři: ,

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

SOUTĚŽ: Vyhrajte vibrátor a užijte si zábavné Vánoce!
SOUTĚŽ: Vyhrajte vibrátor a užijte si zábavné Vánoce!

Postelové hrátky už nemusí být nudné nebo stereotypní. Chce to trochu jiskru. Jak ji zažehnout? Vyhrajte vibrátor We-Vibe nebo Womanizer v hodnotě...

Mohlo by vás zajímat