Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Stát odškodnil anarchistu Ignačáka za nezákonnou vazbu. Částku obě strany tají

Česko

  6:00
PRAHA - Ministerstvo spravedlnosti finančně odškodnilo anarchistu Martina Ignačáka za nezákonnou vazbu. Částku žádná ze stran nechce zveřejnit. Člen skupiny, která měla podle policie připravovat teroristický útok na vlak, strávil ve vazební cele přes rok a čtvrt. Ven se dostal až díky loňskému verdiktu Ústavního soudu. Obžalovaní v případu byli letos v září i kvůli možné policejní provokaci nepravomocně zproštěni viny.

Anarchista Martin Ignačák u Městského soudu v Praze. foto:  František Vlček, MAFRA

Kauza údajné přípravy útoku na vlak převážející vojenskou techniku a automobily představuje první případ, který byl v Česku vyšetřován jako terorismus.

Pokud byl útok na vlak provokací, chce Chovanec policisty potrestat. Advokáti zvažují odškodné

Co se vůbec stalo? Podle obžaloby měla skupina lidí poblíž železničního tunelu, jenž spojuje pražský Braník s Velkou Chuchlí, zakopat dvě zápalné lahve naplněné směsí benzinu, polystyrenu a rostlinného oleje. K útoku mělo dle vyšetřovatelů dojít v říjnu až listopadu roku 2014, nakonec se tak nestalo.

Razie proti levicovým extremistům se pak odehrála v dubnu 2015. Zatčeno bylo deset lidí, šest jich bylo obviněno. Mezi nimi mimo jiné i Martin Ignačák, kterého soud vzápětí poslal do vazby kvůli obavám z možného útěku či skrývání. Ve vazební cele strávil více než rok a čtvrt.

Martin Ignačák (vlevo) a Katarína Zezulová před soudem 22. září 2017.
Obžalovaní anarchisté, kteří měli připravovat teroristický útok na vlak u...

Na svobodu se dostal v září loňského roku díky rozhodnutí Ústavního soudu. Ten dospěl k závěru, že Vrchní soud pochybil, když Ignačákovi vazbu v květnu téhož roku prodloužil.

Serveru Lidovky.cz se nyní podařilo zjistit, že Martinu Ignačákovi bylo za nezákonný pobyt za mřížemi vyplaceno od státu odškodné.

Částka neznámá

„Pan Ignačák požádal o odškodnění za vazbu, která byla ze strany Ústavního soudu shledána nezákonnou, ještě v průběhu samotného trestního řízení. Této žádosti ministerstvo spravedlnosti vyhovělo v lednu tohoto roku,“ potvrdil Jakub Říman z tiskového odboru resortu.

Soud zprostil obžaloby anarchisty, kteří měli připravovat útok na vlak

O jakou částku se jedná, přitom není jisté. Ministerstvo ji kvůli ochraně soukromí odškodněné osoby stejně jako v ostatních případech tohoto typu odmítá sdělit. Sdílnější není ani samotný Ignačák. Po své sestře pouze vzkázal, že se k případu, dokud probíhá, nechce vyjadřovat.

Jeho právní zástupce Ondrej Štefánik serveru Lidovky.cz řekl, že svým klientem nebyl zmocněn, aby záležitost komentoval. „Nemůžu tak s vámi na toto téma mluvit,“ uvedl Štefánik stručně.

Ruskému anarchistovi Igoru Ševcovovi, jenž byl v minulosti obžalovaný za útok na dům bývalého ministra obrany Martina Stropnického (ANO), přiznal resort za neoprávněné stíhání a poslání do vazby necelých 360 tisíc korun. Ve vazební cele přitom strávil „pouhých“ 90 dní. Lze tak předpokládat, že v případě Ignačáka půjde o vyšší sumu.

Obžalované anarchisty přišel podpořit i Igor Ševcov, který byl souzen pro podezření z útoku na dům ministra obrany Martina Stropnického.

Osm měsíců strávil ve vazbě také další z obžalovaných, Petr Sova, jenž byl podle policie spolu s Ignačákem považován za hlavní organizátory útoku. Ministerstvo spravedlnosti však v jeho případě žádnou žádost o odškodnění dosud neeviduje.

Šlo o policejní provokaci?

Kauzou přípravy teroristického útoku na vlak se soudy zabývají od srpna 2016. Obžalobě z terorismu vedle Ignačáka se Sovou čelila rovněž Alexandra Ščambová, žalobce pro ně navrhuje dvanáctileté tresty. Další dvě ženy stanuly před soudem, neboť plánování útoku nepřekazily.

Obvinění a jejich advokáti vinu po celou dobu odmítají. Podle státního zástupce jako stěžejní důkazy měla posloužit svědectví policejních agentů, kteří se do skupiny anarchistů infiltrovali.

Martin Ignačák (vlevo) Petr Sova (vpravo) u soudu.

Právě nad postupem policejních agentů vyjádřil pražský městský soud letos v září pochyby a pětici anarchistů nepravomocně zprostil viny. Dal tak za pravdu obhajobě, podle níž byli tajní policisté hlavními hybateli událostí. Platili totiž za nákup materiálu na zápalné láhve, vybírali místo útoku a tlačili skupinu k násilné akci.

Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) po vyřčení rozsudku uvedl, že byla-li příprava útoku na vlak skutečně policejní provokací, bude žádat potrestání viníků. Elitní útvary dle jeho slov nemohou svévolně ničit životy lidí.

Případem se bude zabývat Vrchní soud. Žalobce, který postup policie považuje za zákonný, se odvolal.