Úterý 29. září 2020svátek má Michal 13 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Odsouzený, ale nepotrestaný. Chtějí mi zničit život, říká šéf growshopu

Michal Otipka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Michal Otipka. | foto: MAFRA - František Vlček

PRAHA Dva roky po obřím zátahu proti growshopům si hlavní tvář razie Michal Otipka vyslechl verdikt soudu: vinen z šíření toxikomanie. Potrestán ale nebude. Podle soudce postačily dvouleté tahanice, které si jako zástupce největšího growshopu v Česku prožil. V rozhovoru se serverem Lidovky.cz uvedl, že na samém počátku policejní monstrakce by verdikt bral.

Lidovky.cz: Co říkáte na pondělní rozsudek?
Mám smíšené pocity. Na samotném začátku akce proti growshopům bych byl za takový výsledek rád. Je to úspěch, podařilo se mi jakžtakž ubránit. Na jednu stranu jsem vinen, na druhou soud upustil od trestu, čili se na mě má pohlížet jako na netrestaného. Kolega dostal nejmenší možnou podmínku. (jednatel pražského growshopu Pavel Smolík dostal roční trest vězení podmíněně odložený na 18 měsíců)

Lidovky.cz: Odvoláte se?
Řešíme to s advokátem. Nikdo třeba nechápeme, proč kolegu potrestali a mě ano. On třeba nikdy nic nepodepsal, nedělal. Odsoudili ho pouze za to, že byl jednatelem firmy.

Lidovky.cz: Není ale pravdivá argumentace státního zástupce, že jste pravidelně s policií konzultovali svůj byznys, tudíž jste věděli, že balancujete na hraně zákona?
Co to je za zvrácenou logiku? Chcete od policie jasná pravidla a oni místo toho řeknou, že protože jste přišel, víte, že pácháte něco nezákonného. Vždyť je to blbost.

Lidovky.cz: Připouštíte ale, že jste o problematičnosti svého podnikání věděl?
Jasně. Ale když si na Sněžce hlídáte, abyste nepřekročil hranici, ještě to z vás nedělá pašeráka. Ale ano, samozřejmě jsem to věděl. Proto jsem se chodil ptát, abych hranici nepřekročil. Návod policie jsem bezezbytku dodržel. Proto je tato úvaha státního zástupce zbytečná.

Lidovky.cz: Podle něj vás navíc usvědčil aktivní styl obhajoby, co si myslíte o takovém tvrzení?
Oni mi chtějí zničit život, zabaví majetek, mám dva roky na přípravu. Byl bych hlupák, kdybych se nehájil. Přece nelze proti mně otočit fakt, že využívám svého práva na obhajobu.

Soudce k verdiktu

Otípka se Smolíkem prostřednictvím internetových stránek svého obchodu šířili toxikomanii. Na webu byl podle soudu dostupný „sortiment k pěstování konopí s garancí velkého obsahu THC (účinná látka)“. Zboží prý také uváděli v katalogu, který měli na stánku konopného festivalu Cannafest. K lidem se tak údajně dostaly například informace, jaká semena konopí jsou vhodná k venkovnímu a která k vnitřnímu pěstování.

„Z hlediska způsobů šíření toxikomanie tento případ rozhodně nepatří k nejefektivnějším“

̈“Problematika growshopů ve vztahu k zákonům také nebyla podle soudce dlouhodobě systematicky trestněprávně řešena“.

Mařík u Otipky ocenil, že bylo jeho snahou provozovat obchod v souladu se zákonem, v případě změn v pravidlech například stáhl semena konopí z prodeje. Otipka je podle soudce potrestaný již samotným hlavním líčením.

Lidovky.cz: Myslíte, že vám uškodila například přílišná komunikace s médii?
Jasně. Proto mě obvinili. Dedukovali z toho, že firmu jsem řídil já.

Lidovky.cz: Další argument obžaloby je však pravdivý. Prodávali jste ucelený řetězec výrobků potřebných k vypěstování marihuany...
Státní zástupce ale změnil na závěr argumentaci. Řekl, že stačí pouze pouze část komponentů a úmysl někoho svádět. A šlo tedy o komponenty s reklamou. Takto mě propojili se závadovou částí případu, v growshopu jsem totiž měl na starost marketing. Během soudu se přitom vůbec reklama neřešila.

Lidovky.cz: Jak verdikt interpretujete?
Soud nás nemohl osvobodit, zároveň z toho museli vyjít se ctí. Sice nás odsoudil, ale rozsudek maximálně zlehčil. Viděl bych to jako plichtu.

Lidovky.cz: Má soudce pravdu v tom, že největším trestem pro vás bylo již samotné stíhání, jak uvedl po vyhlášení verdiktu?
Říkal jsem mu to sám. Začaly mi šedivět vlasy, místo abych dělal něco pořádného, řeším takové nesmysly. Potrestal mě samotný průběh.

Lidovky.cz: Jak změnil zásah váš život?
Je to velký stres, zabíjení produktivního času neproduktivní činností. Obviní mě, já jim to vyvrátím a oni přijdou s něčím jiným. Obvinění se mění podle potřeby. Je to ubíjející a demotivující, vše otočí proti vám.

Lidovky.cz: Ovlivnil i byznys growshopů?
Paradoxně jich přibylo. Zasáhli proti 50 až 60 procentům obchodů. Zbytku to pomohlo a rozrostl se. Navíc se musejí prodávat zvlášť semínka, čili přibyly další prodejny.

Lidovky.cz: Prosperuje váš growshop?
Zmátořili jsme se, fungujeme bez semínek a firma v pohodě jede. Mnoho lidí nás podpořilo. Jsou nová pravidla, my jsme se na ně adaptovali. Policie si zásahem udělala takovou ostudu, že už to řešit nechce. Nedávno mi jeden policista říkal, že za dva roky to tady bude stejně legální.

Lidovky.cz: Prodáváte se stejným obratem jako před zásahem?
Před ním u nás fungoval klasický kapitalismus, po zásahu se ale cíle změnily. Šlo o přežití, začínali jsme od nuly. Navíc náš pohled se změnil, samozřejmě jde o podnikání, ale na druhou stranu si více vážíme vztahů s lidmi, kteří nám umožnili přežít. Policie nám pomohla zlepšit efektivitu a produktivitu (smích).

Lidovky.cz: O kolik peněz jste kvůli zásahu přišli?
Přesně nevím. Otázka je, jak to počítat. Jde o zabavené zboží, náklady na advokáty, ušlý zisk a objem práce zadarmo věnované obhajobě. Určitě se to vyšplhá do milionů až desítek milionů.

Lidovky.cz: Zabavené zboží vám ale soud, i když zatím nepravomocně, vrátil. V minulosti jste však předesílal, že část se ztratila. Budete chtít náhradu?
Na tisíc procent to budu řešit. Upozorňoval jsem, že se věci ztrácejí, protokol o jejich zabavení jsem dostal až po třech týdnech a zjistil, že nesedí. Mám k tomu dílčí důkazy. Něco zničili, něco se rozkradlo, něco se prodalo. Na tom si smlsnu: když právní stát, tak ať podle toho hrají.

Ondřej Golis

Autor

Ondřej Golisondrej.golis@lidovky.czČlánky

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...