28. února 2017 11:55 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Detektiv odstartoval konec Nečasovy vlády. Šéf týmu Nagyová teď u policie končí

Jana Nečasová (za svobodna Jana Nagyová) a expremiér Petr Nečas. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jana Nečasová (za svobodna Jana Nagyová) a expremiér Petr Nečas. | foto:  František Vlček, MAFRA

Před čtyřmi lety odstartoval pád vlády Petra Nečase, když vedl tým vyšetřovatelů v kauze Nagygate. Nyní si ale podle informací LN ze dvou důvěryhodných zdrojů detektiv Marek Foglar podal žádost o odchod do civilu.

Podle justičních „insiderů“ půjde o vážnou personální ztrátu Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ), která nově zastřešuje vyšetřování nejvážnější trestné činnosti v Česku. Foglar v ní řídil sekci organizovaného zločinu.

Detektiv o odchodu s redakcí nechtěl mluvit a pouze odkázal na tiskového mluvčí NCOZ. „Pan Foglar nikam neodešel. Je ředitelem sekce. Informace o odchodu do civilu nemám. Věci které souvisejí se zákonem o služebním poměru jsou neveřejné,“ uvedl pro LN mluvčí útvaru Jaroslav Ibehej.

Foglarovo setrvání v aktuální funkci může souviset s tím, že po podání žádosti o odchod z policie běží dvouměsíční výpovědní lhůta.

Historicky přitom Foglar patřil mezi blízké spolupracovníky bývalého ředitele protimafiánské jednotky Roberta Šlachty, který kritizoval policejní reorganizaci a na protest pro ti ní ze sboru rovněž odešel. V rámci změn se v srpnu sloučila protimafiánská a protikorupční jednotka v NCOZ.

U Šlachty Foglar vedl odbor nelegálních obchodů, jenž rozpracovával řadu ožehavých kauz, které sahaly do nejvyšších pater politiky a byznysu. Jedním z nich byl i případ bývalé šéfky kanceláře premiéra Jany Nečasoé (dříve Nagyové). Ta byla v lednu zatím nepravomocně odsouzena v kauze vynášení informací z BIS.

Loni v prosinci pražský městský soud již poněkolikáté zrušil osvobozující rozsudek nad Nečasovou a třemi bývalými zpravodajci Milanem Kovandou, Ondrejem Páleníkem a Janem Pohůnkem v kauze údajného zneužití Vojenského zpravodajství. Případ bude posuzovat Obvodní soud pro Prahu 1.

Martin Shabu

Autor

Martin Shabumartin.shabu@lidovky.czČlánky

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!