Středa 30. listopadu 2022, svátek má Ondřej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Odstoupit? Ne, říká premiér

Česko

Thajské protivládní protesty postihly tisíce zahraničních turistů

BANGKOK Protesty v Thajsku přestaly být pouze tamní vnitropolitickou záležitostí a výrazně zasáhly do životů tisíců zahraničních turistů. V noci na včerejšek totiž stovky protivládních aktivistů vtrhly na bangkokské mezinárodní letiště Suvarnabhumi, kterým denně projde na 125 tisíc cestujících, a zablokovaly jeho provoz. Poté, co byly zrušeny všechny lety, tak mnozí pasažéři museli strávit noc v odbavovacích halách. Jejich evakuace probíhala údajně velmi chaoticky.

Šéf thajské armády Anupong Paočinda apeloval na opoziční Lidové spojenectví pro demokracii (PAD), které stojí v čele protivládních demonstrací, aby se jeho stoupenci stáhli ze všech míst, která okupují. Tedy i z mezinárodního letiště Suvarnabhumi. Vedení PAD to odmítlo.

Ukončit okupaci letiště včera večer demonstrantům nařídil také soud v Bangkoku. Protestující však prohlašují, že na letišti setrvají. Pro tento účel jsou vybaveni dekami a zásobami jídla.

„Vyhlaste předčasné volby“ Podle Anuponga Paočindy by měla nyní vláda rozpustit parlament a vyhlásit předčasné volby. Premiér Somčaj Vongsavat to však včera odmítl. Ze severothajského Čiang Mai, kde musel včera přistát po návratu ze zasedání Rady pro ekonomickou spolupráci Asie a Tichomoří v Peru, také promluvil k národu v televizním projevu.

„Ujišťuji vás, že tato vláda, která byla zvolena demokraticky, a je tedy legitimní, bude pokračovat ve své činnosti až do konce volebního období,“ uvedl premiér. Na dnešek svolal Vongsavat svůj kabinet na mimořádnou schůzi, která má projednávat přijetí případných opatření proti demonstrantům.

Ve městě Čiang Mai, z něhož premiér pronesl svůj projev, včera stoupenci vlády zastřelili zhruba 50letého protivládního aktivistu. Syn tohoto muže provozuje rozhlasovou stanici, která je kritická vůči vládě. Politická krize v Thajsku, které je oblíbenou turistickou destinací, totiž trvá už více než dva roky. Tehdy byl armádou svržen tehdejší premiér Tchaksin Šinavatra, který je viněn z korupce. Dnes tento bývalý politik žije v exilu, spory mezi jeho stoupenci a odpůrci však neskončily. Současný premiér je totiž Šinavatrovým švagrem. Demonstranti tvrdí, že po jeho nástupu k moci se nic nezměnilo k lepšímu.

Autor:

Jako z pohádky Hrnečku, vař! Uvaří multifunkční hrnec Concept skutečně za vás?
Jako z pohádky Hrnečku, vař! Uvaří multifunkční hrnec Concept skutečně za vás?

Chodit s celou rodinou do restaurace je drahý špás. A tak se vaření stává nepostradatelnou součástí našeho života a taky předmětem partnerských...