Pátek 27. listopadu 2020svátek má Xenie -2 °C zataženo Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Odstranění graffiti z Karlova mostu bylo neodborné. Obhájce mladých Němců podal odpor proti rozhodnutí soudu

Graffiti z Karlova mostu, které v sobotu začali odstraňovat restaurátoři, přes... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Graffiti z Karlova mostu, které v sobotu začali odstraňovat restaurátoři, přes... | foto:  Michal Šula, MAFRA

Praha Neobjasněné očištění pilíře Karlova mostu v Praze od sprejerského nápisu v noci na neděli bylo neodborné. Na zdi zůstaly zbytky zateklé barvy, oznámila Technická správa komunikací (TSK). Do spár mohlo zatéct také ředidlo. Restaurátor proto v pondělí odebral vzorky kamene. Obhájce dvou německých mladíků podal odpor proti rozhodnutí Obvodního soudu pro Prahu 1, který jim za posprejování Karlova mostu uložil roční podmínky, pětileté vyhoštění, stotisícové peněžité tresty a náhradu škody ve výši 40 000 korun.

Soudkyně tak na počátek září nařídila hlavní líčení. Během něj se podle mluvčí soudu Dany Šindelářové bude řešit i otázka neobjasněného odstranění graffiti v noci na neděli. Laboratoř má zjistit, jaký prostředek byl k očištění použit. U Karlova mostu se kvůli odstraněnému graffiti ráno sešli zástupci magistrátních památkářů, Národního památkového ústavu a TSK.

Dva němečtí mladíci v polovině července nasprejovali na pilíř mostu nápis o rozměrech pět krát dva metry. Restaurátoři ho v sobotu začali odstraňovat, plánovali, že práce budou trvat do půlky srpna. V noci na neděli nápis neočekávaně zmizel.

„K očištění došlo nějakým proudem. Na zemi jsou stékance. Jestli byla použita chemikálie, nemusíme nyní poznat. Kdyby to byla chemikálie, byla by to jistě těkavá látka, která nemusí být cítit,“ řekl restaurátor Jan Mjartan, který měl odstranění graffiti na starost. V pátek podepsal s TSK na zakázku smlouvu.

Restaurátoři začali pracovat na odstranění graffiti z pilíře Karlova mostu, to...
Graffiti z Karlova mostu, které v sobotu začali odstraňovat restaurátoři, přes...

Podle Liškové je smlouva na 40 000 korun stále platná. Po laboratorním rozboru bude muset restaurátor pilíř dočistit, případně kameny opravit, řekla. Výsledky z laboratoře by měly být k dispozici do několika dnů.

K neočekávanému očištění kamenů se nikdo nepřihlásil. Na místě nejsou městské kamery, podle Liškové mohly akci zachytit soukromé kamery, pokud v okolí jsou.

Pražská policie zatím kvůli odstranění graffiti z Karlova mostu neobdržela žádná trestní oznámení, událost však přesto řeší. „Touto věcí se zabýváme sami, z vlastní iniciativy. Zjišťujeme veškeré okolnosti,“ sdělila mluvčí pražských policistů Eva Kropáčová s tím, že v současné době jde o obecné prověřování věci, ne o podezření z konkrétního trestného činu. „Ve chvíli, kdy by vyvstaly nějaké informace, které by opravňovaly zahájení úkonů (trestního řízení), tak to samozřejmě uděláme,“ doplnila.

Německé mladíky po upozornění svědka policie na místě zadržela. Soud jim uložil roční podmínky, pětileté vyhoštění a peněžité tresty 100 000 korun. Uhradit musejí také škodu 40 000 korun.

Vzhledem k velikosti graffiti museli metodu čištění schválit památkáři z pražského magistrátu i generálního ředitelství Národního památkového ústavu. Restaurátorskému záměru předcházel rozbor použitých sprejů.

„Došlo k poměrně zásadnímu obratu,“ uvedla mluvčí soudu Šindelářová. Cizinci si podle ní zvolili obhájce, který se ale neúčastnil červencového zasedání, na kterém soudkyně Pavla Hájková rozhodla o potrestání obou mužů. V den soudního zasedání zaslal plnou moc k jejich zastupování. Soud zasedání dokončil a rozhodl. Soudkyně uvedla, že je rozhodnutí pravomocné. Státní zástupce s ním souhlasil. Následně ale soud zaslal verdikt zvolenému obhájci, který v zákonné lhůtě podal proti oběma trestním příkazům opravný prostředek - odpor, uvedla mluvčí.

Líčení bude zahájeno 4. září. Podle Šindelářové se bude v rámci dokazování řešit i odstranění nápisu. „Soud zatím neobdržel žádné sdělení o tom, kdo, jakým způsobem graffiti odstranil a na čí náklady. Důležitou otázkou bude rovněž zjištění, zda odstraněním nedošlo ke způsobení nějaké další škody, která by měla souvislost s uvedenou trestní věc,“ dodala.

Ekonomika výrazně klesne, musíme omezit podporu byznysu, říká Rusnok

Jiří Rusnok (19. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Snaží se zachovat chladnou hlavu a Čechům slibuje, že inflace, která je nejvyšší v Evropě, výrazně klesne. Guvernér...

Dnes vidím jen urážky a hněv. S tím se těžko žije, říká Jiřina Bohdalová

Jiřina Bohdalová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nenechá se zastavit ani pandemií. Když nemohla na jaře hrát, začala Jiřina Bohdalová (89) mezi vařením a starostí o...

Vyplatí se kupovat autodíly na AliExpressu? Otestovali jsme jejich kvalitu

Stránky AliExpress jsou dostupné v mnoha jazycích. Objednávku můžete poslat i... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Prostřednictvím internetové stránky AliExpress jsme dovezli vybrané náhradní díly a automobilové doplňky. A pak jsme je...