21. prosince 2017 18:49 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Odstřely na Zlínsku kvůli africkému moru skončily. Zastřeleno bylo 137 divočáků

Lov divokých prasat na Zlínsku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lov divokých prasat na Zlínsku. | foto:  Petr Topič, MAFRA

ZLÍN Policie ukončila v noci na čtvrtek letošní odstřel divočáků v oblasti zasažené africkým morem prasat na Zlínsku. Do odstřelu se policisté zapojili v polovině října, do konce minulého týdne ulovili v ohnisku nákazy 137 divokých prasat. Zda bude policie s lovem pomáhat i v příštím roce, se rozhodne po lednovém jednání zástupců ministerstva zemědělství, policie a veterinářů. Ve čtvrtek to řekl ředitel zlínské krajské veterinární správy František Mahdalík.

Mluvčí policejního prezidia Jozef Bocán prozatím odmítl informace o ukončení zásahu na Zlínsku komentovat.

Podle Mahdalíka se však myslivcům a policistům podařilo stav černé zvěře ve vysoce rizikové oblasti lemované pachovými a elektrickými ohradníky zredukovat na minimum. „Podle posledních vyhodnocení by se mělo v oblasti vyskytovat do 20 divokých prasat. Už to není takový stav, jako ze začátku, kdy tam byly stovky kusů černé zvěře,“ uvedl Mahdalík.

Myslivci na Zlínsku vyhlásili velký lov divokých prasat. Důvodem byl africký...
Myslivci na Zlínsku vyhlásili velký lov divokých prasat. Důvodem byl africký...

Myslivci podle něj budou nadále v odstřelu divočáků pokračovat v celém kraji. „Standardně probíhá i vyhledávání uhynulých kusů, jejich vyšetření a likvidace. Děláme vše pro to, aby se nákaza nerozšířila dále. Musíme ale vycházet z reality. Je to volně žijící zvěř a případnou migraci nelze stoprocentně zastavit,“ uvedl Mahdalík.

Nasazení policie do boje s africkým morem prasat schválila vláda v září. Odstřelovači divočáky lovili v 18 honitbách. Do terénu vyráželi především v noci, k lovu využívali pušky doplněné tlumiči, zařízením pro noční vidění a termovizí.

Africký mor prasat není nebezpečný pro člověka, kromě divočáků však zabíjí i domácí prasata. První případ choroby v Česku potvrdili veterináři u dvou divokých uhynulých zvířat nalezených v červnu na okraji Zlína. Od té doby byla laboratorními testy choroba potvrzena u zhruba 190 uhynulých, ulovených či odchycených zvířat.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz