ABIDŽAN/PRAHA Lídři tří západoafrických států včera přicestovali do Pobřeží slonoviny, aby domluvili dosluhujícímu prezidentovi Laurentu Gbagbovi, který prohrál volby, ale odmítá se vzdát úřadu. Gbagbo trvá na tom, že volby vyhrál on, a ne Alassane Ouattara, jak tvrdí oficiální výsledky. Ouattaru ale mezitím za vítěze uznal zbytek světa.
S Gbagbem se včera sešli prezidenti Beninu, Sierry Leone a Kapverd. Proč právě těchto tří zemí? Všechny jsou partnery Pobřeží slonoviny v regionálním sdružení pro ekonomickou spolupráci Ecowas a na rozdíl od mnoha jiných afrických lídrů zatím Gbagbu nijak slovně nesoudili. Podle nejmenovaného zdroje, který se měl zúčastnit jednání, měli Gbagbovi nabídnout „šanci na důstojný odchod“. V opačném případě bude riskovat vojenskou intervenci. Prezidentské volby se v zemi uskutečnily 28. listopadu, v důsledku patové situace už ale z Pobřeží slonoviny uteklo na 20 tisíc lidí, kteří mají strach z toho, že vypukne občanská válka. Většinu uprchlíků tvoří podle informací Organizace spojených národů ženy a děti.
Situaci v zemi se chce pokusit uklidnit i zvláštní vyslanec Africké unie, kterým byl jmenován keňský premiér Raila Odinga. Ten včera prohlásil, že počká na to, jakým výsledkem skončí jednání trojice zástupců sdružení Ecowas.
Skutečný vítěz voleb Alassane Ouattara vyzval lidi, aby vstoupili do protestní generální stávky. Jako první jej poslechli dopravci, kteří včera stávkovali v hlavním městě Abidžanu. Agentura Reuters k tomu poznamenala, že ti, kteří se ke stávce připojit nechtěli, nakonec rezignovali kvůli výhrůžkám. Napětí v zemi se zkrátka stupňuje, každý prý čeká, že do ní dřív nebo později vtrhnou intervenční vojska.
Gbagbova vláda se původně kmisi západoafrických státníků stavěla vstřícně. Krátce před zahájením jednání však oznámila, že nebude tolerovat žádné vměšování se do svých záležitostí a výzvám k uvolnění cesty pro Ouattaru nebude věnovat pozornost.
Listopadové volby měly být krokem ke sjednocení země rozdělené občanskou válkou na přelomu let 2002 a 2003, místo toho však napětí v zemi prohloubily. Spor mezi oběma tábory doprovází násilnosti, které si podle OSN v zemi od konce listopadu vyžádaly nejméně 170 mrtvých.
Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání
Regionální mutace| Lidové noviny - Čechy