26. září 2009 14:10 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Odstupte, vyzývá šéf komunistů své místopředsedy

Předseda KSČM Vojtěch Filip se raduje z volebního výsledku, v pozadí Jiří Dolejš a Pavel Kováčik. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Předseda KSČM Vojtěch Filip se raduje z volebního výsledku, v pozadí Jiří Dolejš a Pavel Kováčik. | foto:  František Vlček, Lidové noviny

PRAHA Chování místopředsedů KSČM Jiřího Dolejše a Čeňka Miloty bylo tak naivní a neprofesionální, že poškodilo stranu. Prohlásil to předseda KSČM Vojtěch Filip. Oba místopředsedové by se podle Filipa měli vzdát poslaneckého mandátu.

Oba místopředsedové byli ochotni podle dnešní Mladé fronty Dnes za peníze slíbit prosazování změny v chystané novele loterijního zákona.

Oba by podle Filipa měli zvážit svá setrvání ve funkci. "Já to chci prošetřit a podle mého soudu Jiří Dolejš by měl zvážit setrvání mandátu poslance, protože má do voleb dost času, aby se obhájil soudně," prohlásil předseda KSČM.

Podle Dolejše jde o nešťastnou provokaci
Dolejš ale podle svých slov nehodlá rezignovat. Prý by tím přiznal vinu. Vinen se ale necítí a vnímá to jako nešťastnou provokaci.

"Pan Benák (muž, který fiktivně nabízel stranám milion za ovlivnění zákona o loteriích - pozn. red.) nemůže žádným způsobem doložit, že by nám nabídl nějakou směnu. On tam přišel v podstatě jako sympatizant naší strany, který chtěl nějak pomoci," tvrdí Dolejš. On sám prý byl jen přizván na jednu ze schůzek, aby poskytl aktuální informace. "Aktuality jsem mu nedal, protože to, co ho trápilo, aktuální nebylo," dodal.

Podle MfD měla odměna straně směřovat formou inzerce v deníku Haló noviny. "Pokud se dohodli s kolegou Milotou, že by mohli přispět nějakou smlouvou o inzerci, což je normální obchodní smlouva za úplatu, tak rovněž v tom nevidím nic nelegálního," řekl Dolejš.


Rozhodne výkonný výbor strany, který se sejde příští týden
Filip také podotkl, že pokud další místopředseda strany Milota nebude schopen vysvětlit své jednání výkonnému výboru, měl by i on zvážit, zda zůstane místopředsedou.

Zda oběma hrozí až vyloučení ze strany, nechtěl spekulovat. "U nás rozhodují kolektivní orgány," řekl. Současně ale zdůraznil, že nikoho neodsuzuje a respektuje presumpci neviny. "Ta šance tady je veliká, aby obhájili svá tvrzení. Těžko obhájí svou naivitu," dodal Filip.

Výkonný výbor by se podle něj mohl tímto případem zabývat již příští týden, zřejmě v úterý nebo ve středu. Předseda poslaneckého klubu KSČM Pavel Kováčik řekl, že to není věc klubu, ale výkonného výboru. Záležitost příliš komentovat nechtěl s tím, že je o ní informován pouze okrajově.

ČTK, Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!