Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Odtajnění špioni: Mühlfeit, Komorous a 983 dalších

Česko

PRAHA Dvacet let po pádu komunismu sedí na významných postech stále řada bývalých příslušníků komunistické rozvědky.

Ukázal to seznam rozvědčíků SNB, který včera zveřejnil Ústav pro studium totalitních režimů. Databáze, která čítá 985 jmen, usvědčuje ze spolupráce se Státní bezpečností například prvního náměstka ministra vnitra Jiřího Komorouse, top manažera americké společnosti Microsoft Jana Mühlfeita či poradce ředitelky státní firmy CzechInvest Josefa Lébla.

Posledně jmenovaný a mediálně nejméně známý člověk je nyní uznávaným expertem CzechInvestu na akvizice v Japonsku. A není divu. Právě v Japonsku totiž deset let ve službách Státní bezpečnosti působil.

Z jeho osobní karty vyplývá, že v řadách SNB byl poměrně schopný. Například v roce 1988 dostal od nadřízených odměnu ve výši 1500 korun za to, že se mu v ČSSR podařilo kontaktovat a posléze naverbovat nejmenovaného cizince.

Databáze, kterou včera ústav zveřejnil, není úplná. Podle šéfa ústavu Pavla Žáčka měla totiž rozvědka ke konci listopadu 1989 1028 příslušníků. Ústavu se ale zatím podařilo dohledat 985 lidí. Seznam je členěn podle organizačního systému rozvědky SNB. K nalezení jsou tu jak pracovníci pražských pracovišť Státní bezpečnosti, tak rozvědčíci rozmístění v cizině. U většiny lidí je k nahlédnutí i jejich osobní karta s podrobnostmi o činnosti. „V kartách jsou začerněny pouze údaje o činnosti po únoru 1990, kdy rozvědka zanikla,“ vysvětlil

Žáček. Více čtěte na straně 2

Autor:

Rodiny bez životního pojištění přicházejí o peníze
Rodiny bez životního pojištění přicházejí o peníze

Řada maminek řeší u dětí odřená kolena, škrábance, neštovice nebo třeba záněty středního ucha. Z těchto příhod se děti většinou velmi rychle...