Pátek 1. července 2022, svátek má Jaroslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Hlas Thatcherové bude v diskuzi o EU chybět, smutní Klaus

Evropa

  15:39aktualizováno  17:06
PRAHA - Čeští politici nešetří superlativy na adresu zesnulé bývalé britské premiérky Margaret Thatcherové. Premiér Petr Nečas i exprezident Václav Klaus ji v anketě serveru Lidovky.cz označili za jednu z nejvýznamnějších politických osobností po 2. světové válce, stejně reagoval i předseda senátu a sociální demokrat Milan Štěch. I přes to, že v řadě věcí s Železnou lady nesouhlasil.

Václav Klaus se v roce 1999 v Praze setkal s bývalou britskou premiérkou Margaret Thatcherovou. foto: ČTK

Václav Klaus (bývalý premiér a prezident)
Smrt Margaret Thatcherové je pro všechny stoupence svobody, demokracie, trhu a kapitalismu obrovskou ztrátou. Byla jednou z nejvýraznějších politických osobností poslední čtvrtiny 20. století a věřím, že plynutím času její jméno nebude ztrácet na významu.

Václav Klaus

Věděl jsem už dávno, že její zdraví není v pořádku, ale když jsem ji v říjnu loňského roku posílal blahopřání k jejím 87. narozeninám a přál jsem jí "a happy birthday“, nepředpokládal jsem, že to bude z mé strany přání poslední. Velmi jsem si vážil toho, že jsem se s ní mohl v posledních 23 letech setkávat, vnímal jsem, jak jí ubývá sil, ale vždy z jejích slov zazněla ona stará dobrá "Lady Thatcher“. Říkalo se jí „železná dáma“, ale ona byla železná pouze v politice a ideologii. Jinak byla velmi milým, přátelským, pozorným a naslouchajícím člověkem.

Politiku, kterou prováděla ve Velké Británii, jsme považovali za vzor hodný následování, a proto byla naše (často moje) politika považována za "thatcheristickou“. Myslím, že to cítila i ona a tomu, co jsme před dvěma desetiletími dělali ve snaze zbavit se dědictví komunismu, vždy vyjadřovala podporu. Toho jsme si vážili a považovali to za vyznamenání.

ČTĚTE TAKÉ:

V dnešní době Margaret Thatcherová v Evropě nesmírně chybí. Současný evropský ekonomický a sociální systém, který se v posledních letech stává stále více a více "antithatcherovský“, je přesně tím, proti čemu ona, jako první žena v historii na postu britského premiéra, od konce 70. let, bojovala. Její hlas nesmírně chybí i v dnešní diskusi o evropské integraci. Mnozí z nás nezapomeneme na její slavný projev v belgických Bruggách, kdy jasně řekla, že potlačování národních států a koncentrace moci v Bruselu Evropu zničí. Je na nás, abychom na její slova nikdy nezapomínali.

Premiér Petr Nečas

Petr Nečas (premiér, ODS)
S hlubokým zármutkem jsem přijal zprávu o odchodu dlouholeté ministerské předsedkyně Spojeného království Velké Británie a Severního Irska Margaret Thatcherové. Baronka Thatcherová byla vynikající osobností nejen britského národa, ale svými pevnými a zásadovými postoji přispěla k pádu železné opony. Její myšlenky byly pro mnohé země inspirací při budování demokratické společnosti.

Jasný politický a společenský odkaz Margaret Thatcherové spatřuji v tom, že v ekonomicky a politicky obtížných dobách je více než kdy jindy zapotřebí činit kroky z okamžitého hlediska málo populární, ale z hlediska dlouhodobé perspektivy naprosto nezbytné.

Baronka Thatcherová patřila bezpochyby k nejvýraznějším osobnostem, jaké Evropa po druhé světové válce měla a jejím odchodem ztrácí kontinent silný zdroj nesmírně pozitivní inspirace. Spolu s občany České republiky si uchovám vzpomínky na Margaret Thatcherovou také jako první ministerskou předsedkyni Spojeného království, která navštívila naši zemi.

Miroslav Kalousek při rozhovoru pro Lidové noviny

Miroslav Kalousek (ministr financí, TOP 09)
Zemřela jedna z nejvýznamnějších osob evropské a světové politiky druhé poloviny 20. století. Zemřel jeden z velkých politických vzorů. Čest její památce. Kromě jednoho formálního setkání jsem neměl nikdy bližší možnost se s ní setkat. Ale jako každý, kdo sledoval její ideová východiska, její politická rozhodnutí a odvahu, jí mohu složit jenom tu nejhlubší úctu. A říct, že Margaret Thatcherová sice zemřela, nicméně, co tady zanechala jako odkaz bude mít výrazně vyšší trvanlivost než je délka lidského života.

Karel Schwarzenberg

Karel Schwarzenberg (ministr zahraničí, TOP 09)
Zajisté to byla opravdu významná žena. Měl jsem tu čest ji doprovázet, když byla na návštěvě v Česku po revoluci. Zjistil jsem, že má velký smysl pro humor. Málokdy jsem se s nějakou státní návštěvou tak zasmál jako s ní. Byla to ale především statečná žena. Ať se postavila vnitropolitickým problémům nebo potížím v zahraniční politice. Měla velkou odvahu a byla to obrovská bojovnice.

Milan Štěch

Milan Štěch  (předseda Senátu, ČSSD)
Byť jsem s její politikou v řadě věcí nesouhlasil, tak musím uznat, že to byla velká politička, z žen v politice v minulém století jedna z nejvýznamnějších. Pro britské konzervativce je to velká ztráta. Určitě u ní byly některé pozitivní výsledky, na druhou stranu jako člověk, který vzešel s odborů, vím, že s odbory a zaměstnanci až tak dobrý vztah neměla. Ale určitě jde o státnici, která si zaslouží úctu.

Lubomír Zaorálek při projevu na sjezdu ČSSD.

Lubomír Zaorálek (stínový ministr a místopředseda sněmovny, zahraničí ČSSD)
To je docela osudový příběh ženy z hokynářského prostředí, která nakonec přinutila i poslance sněmovny k tomu, aby ji vzali na vědomí. To je něco mimořádného a připadá mi to pozoruhodné. Ona byla představitelkou politiky, podobně jako třeba Ronald Reagan, kterou sociální demokracie kritizuje. Jsou tedy jedni z těch, které viníme za současný stav. Přesto jde o případ politika, který šel za určitými ideovými zásadami, a to je pořád dobrý příklad.

Karolína Peake

Karolína Peake, (vicepremiérka, LIDEM)
Margaret Thatcherová byla neobyčejně silná žena a politička. Přispěla k porážce komunismu ve východní Evropě. V době hluboké krize a protestu ve Velké Británie uspěla s názorem, že každý je v první řadě odpovědný sám za sebe. To je dodnes u politika odvážný postoj. Žádat odpovědnost místo nabízení bezpečné náruče státu za peníze daňových poplatníků.

Předseda Asociace samostatných odborů Bohumír Dufek.

Bohumír Dufek (šéf Asociace samostatných odborů)
Myslím, že doba, kdy bojovala s odbory, se už nikdy nevrátí, protože dneska jsou odbory v celé Evropě – i v České republice – někde jinde. Byla také nekompromisním bojovníkem za peníze pro školství, sama tento resort vedla jako ministryně

Jan Zahradil (předseda klubu ODS v Evropském parlamentu)
V osobě Margaret Thatcherové odešla jedna z největších osobností dvacátého století. Především my, obyvatelé zemí bývalého sovětského bloku, bychom měli být této velké ženě vděčni za její rozhodující podíl na porážce komunistického impéria.

Jan Zahradil.

Margaret Thatcherová dodnes představuje i zásadní inspiraci ve vztahu k evropské integraci, ve které chtěla vidět zejména prostor svobody, volného trhu a spolupráce suverénních členských států. Její evropská vize ovlivnila od počátku a i nadále ovlivňuje Občanskou demokratickou stranu, která je právě proto již dlouhodobě nejbližším evropským partnerem britských konzervativců.

Autoři: , ,

Proč dřív lidé vypadali na fotce starší. Rychleji se stárnulo, nebo je to klam?

Premium Tak schválně, udělejte si čas a zalistujte rodinnými alby. Podívejte se na svoje rodiče, prarodiče, praprarodiče. A...

Rozvod, má prohra. Voříšek o synech, bohu Nedvědovi i bláznivé dietě

Premium Evropský titul, zlato se Spartou, reprezentační srazy v pověstném hotelu Praha i rady od idolu Pavla Nedvěda, ale taky...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat