Pondělí 20. ledna 2020svátek má Ilona 2 °C oblačno Předplatné LN
9. července 2015 5:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Odveta anarchistů za zásah: za dva měsíce hořelo pět policejních aut

Anarchisté pravděpodobně zapálili policejní auto před služebnou. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Anarchisté pravděpodobně zapálili policejní auto před služebnou. | foto: iDNES.tv

PRAHA Za pouhé dva měsíce se v ohni ocitlo pět policejních aut. K útokům se přihlásila extrémní levicová scéna, která tvrdí, že se jedná o odvetu za dubnový zásah proti „prvním českým teroristům“, kteří připravovali útok na vojenský vlak. Policejní akci totiž anarchisté považují za policejní provokaci.

Poslední dva útoky se uskutečnily minulý týden v Praze. První policejní auto vzplálo ve středu poblíž metra Strašnická. Druhá akce proběhla v sobotu v pražských Bubnech poblíž vlakového nádraží. Žháři byli velmi drzí a nehlídané vozy zapálili před policejními služebnami.

K útokům se přihlásilo sdružení Síť revolučních buněk, v jehož rámci podobně smýšlející jedinci nebo malé skupiny, mohou páchat rychlé a nenápadné výpady. Jejich nejčastější zbraní je hořlavina. Útoky se však neomezují pouze na auta. V minulosti zaútočili například na dálniční mýtnou bránu nebo firmu prodávající kamerové systémy.

Útoky se začaly od dubnového zásahu na anarchisty množit. Jen za dva měsíce někdo zapálil pět policejních aut. Vždy poblíž služebny a útok probíhal vždy podle podobného scénáře. Někdo se pod rouškou noci přiblížil k vozidlu a polil ho hořlavinou. 

Útoky extrémistů:

Tyto útoky uvádí extrémisté jako odvetu za dubnový zásah proti levicové scéně. Během nich vzplálo pět policejních aut. 

  • 4. 7. hořelo policejní auto u nádraží Praha – Bubny
  • 1. 7. hořelo policejní auto poblíž pražské stanice metra Srašnická
  • 28. 6. v Mostě v ulici V. Řezáče někdo zapálil dvě policejní auta
  • 15. 5. hořelo policejní auto v Hostivařské ulici v Praze

Po několika dnech se buňka vždy k útoku přihlásí skrze články na anarchistických stránkách. „Stalo se tak v reakci na policejní a státní represe proti anarchistům. Buňka Divoká srdce sabotáží vyslala vzkaz: „Nehodláme se s tímto násilím ze strany státu smířit. Budeme proti němu bojovat,“ zní poslední zpráva ze stránek Sítě revolučních buněk, která považuje dubnový zásah za policejní provokaci.

Pražská policie kvůli žhářským útokům přijala i přísnější bezpečnostní opatření. Jaká? Policejní mluvčí nechtěl být konkrétní a detaily neprozradil. „Z taktických důvodů nemohu sdělit podrobnosti,“ řekl  serveru Lidovky.cz pražský policejní mluvčí Jan Daněk. Policie aktivitu žhářů sleduje. „O prohlášení víme a útoky levicových extrémistů jsou jednou z nejpravděpodobnějších verzí, která přichází v úvahu.“. Pachatelé ale zatím stále unikají. „Momentálně nebyl nikdo zadržen a po pachateli pátráme,“ dodal Daněk.

Útoky se ale netýkají jen Prahy. Oheň poničil v poslední červnovou neděli dvě auta mostecké policie. „Policie je ozbrojený strážce statusu quo. Útočí na každého, kdo boří vylhaný mýtus spravedlivého kapitalismu... My odpovídáme sabotováním jejich techniky. Policejní hon na anarchisty pokračuje, ale vůle k odporu zůstává nezlomena,“ píše skupina LEX spadající pod Síť revolučních buněk. 

O detailech vyšetřování nechtějí v Mostě mluvit. „Případem se momentálně zabýváme. Kvůli probíhajícímu vyšetřování ale nebudeme sdělovat žádné informace,“ řekla pouze mluvčí mostecké policie Ludmila Světláková.

První útok na policisty po celorepublikovém zásahu na anarchisty se stal v polovině května před služebnou v pražské Hostivařské ulici. Už tehdy extrémisté slibovali, že budou následovat další akce. „Pro stát a kapitál už nejsme neškodní žvanilové. Stáváme se hrozbou. Je to pouze začátek. Boj pokračuje!“ prohlásili tehdy na webových stránkách.

Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ), který zmařil údajně připravovaný útok na vojenský vlak, si je vzkazů od anarchistů vědom. „Samozřejmě jsou nám ta prohlášení známá. V této chvíli vám nemohu ale poskytnout žádné informace o vyšetřování,“ odvětila stručně Iva Knolová z ÚOOZ.

Jde o trend?

Podle experta na extremismus Štěpána Výborného se ukazuje, že při velkém zásahu proti anarchistům řada radikálů v policejní síti neuvízla. „Těch útoků je teď sice více, ale že by to byl výrazný trend, to bych neřekl,“ míní Výborný.

Ve žhářských útocích se navíc pravděpodobně neangažuje nějaká rozsáhlá skupina. „Jsou to akce většinou jednotlivců nebo malých skupin. Jsou to osamělí vlci, kteří v rámci nějakých idejí páchají tyhle skutky. Proti tomu nejde pořádně bojovat,“ hodnotí. „Neočekával bych ale v této fázi žádné radikálnější útoky,“ dodává.

Advokát vůdce skupiny údajných teroristů Petr Šťastný si nemyslí, že by jeho klientovi podobné solidární útoky ublížily. „Věřím, že mu takové hloupé akce jiných osob mému klientovi Petrovi S. neuškodí, neboť souvislost s předchozími žhářskými útoky, ze kterých byl původně můj klient Petr S. podezříván, byla snad již dostatečně dementována,“ míní Šťastný.

Akce Sítě revolučních buněk jsou podle advokáta proti přesvědčení jeho klienta. „Úvaha útočníků je zcela lichá a důvodně předpokládám, že takový projev falešné solidarity by jim neodkýval ani můj klient Petr S.,“ dodává Šťastný.

Stálým náporem levicových extrémistů trpí i Restaurace Řízkárna. Žhář tam letos řádil už několikrát. Majitel Vladimír Krulec čelí také osobním výhrůžkám (více ZDE).

PSALI JSME TAKÉ:

Jakub Zelenka

Autor

Jakub Zelenkajakub.zelenka@lidovky.czČlánky
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Členové saudských speciálních sil během zásahu ve Velké mešitě v Mekce. (1979) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!