Bylo jen pár dní po tragickém incidentu nedaleko letecké základny Bagrám, kterou v zemi pod Hindúkušem střeží česká jednotka. Před šestičlennou patrolou se odpálil sebevražedný útočník a nechal za sebou tři mrtvé a dva vážně zraněné. Na místě zemřeli rotmistr Martin Marcin a desátníci Kamil Beneš s Patrikem Štěpánkem.
Vyjádřete soustrast či podporu rodinám padlých vojáků v zahraničních misích - po kliknutí na banner níže.
Jak nyní zjistily LN, na slova šéfa české armády brzy došlo. Na základě zpravodajských informací od aliančních spojenců Češi vypátrali, kde se pohybují teroristé, kteří u přípravy útoku asistovali. Zbývalo vybrat jednotku, která zaútočí a pachatele zneškodní. Volba padla na 601. skupinu speciálních sil generála Moravce z Prostějova, která už v minulosti v Afghánistánu působila.
Příběhy padlých vojáků: Armádu měli jako poslání, i v civilu měli ještě hodně plánů |
Informaci o odvetě potvrdily LN tři na sobě nezávislé zdroje. „Šlo o poměrně rozsáhlou operaci. Je to ale relativně delší doba, co se to stalo. Při misi byl jeden pachatel usmrcen a další zajat,“ řekl jeden z nich.
Získat bližší podrobnosti o celé operaci je prakticky nemožné. Všechna oficiální místa, která o akci věděla, totiž mlčí – premiér Andrej Babiš, ministr obrany Lubomír Metnar, generální štáb i americká ambasáda v Praze. Nikdo nechtěl záležitost, byť jen v obecné rovině, komentovat.
Důvodem je údajně fakt, že premiér Babiš zainteresovaným složkám nařídil přísné mlčení o supertajné misi. Nutno podotknout, že akce speciálních sil zpravidla nepotvrzují – až na vzácné výjimky – ani ostatní země.
Do „repertoáru“ prostějovských speciálů patří průzkum, ale i operace „útočného charakteru“ jako „eliminovat cíl, získat informace, materiál nebo osoby“, uvádí web jednotky. Mezi typické úderné akce náleží léčka, přepad nebo navádění přesné munice na cíl.
Rodiny padlých vojáků v Afgánistánu obdržely peníze ze sbírky, přispělo přes 35 tisíc lidí |
Tři české vojáky, kteří padli při plnění úkolu v Afghánistánu, už za necelé dva týdny ocení prezident Miloš Zeman. U příležitosti oslav 28. října jim coby vrchní velitel ozbrojených sil udělí státní vyznamenání in memoriam.
Už v srpnu byli všichni tři mladí muži, kterým armáda po návratu jejich ostatků do Česka vypravila pohřeb s vojenskými poctami, posmrtně povýšeni do hodnosti štábních praporčíků. Podle vyjádření velitelů svým postupem zabránili ještě větší tragédii a vyšším ztrátám na životech.