130 let

Odboráři se omlouvají občanům za komplikace. | foto: Tomáš Krist, Lidové noviny

Sledujeme online

Odvolají odbory pod tlakem stávku? Mají na to jen pár hodin

Česko
  •   19:39
PRAHA - Zaleknou se odboráři předběžného opatření soudu, který plánovanou pondělní stávku zakázal? To by mělo být jasné až během neděle poté, ce se odboroví předáci poradí s právníky a se svými kolegy.

Odboráři mají v zásadě tři možnosti, jak se zachovat. Mohli by ohlášenou stávku zcela zrušit, což je ale vzhledem k vypjaté atmosféře nepravděpodobné. Spíše se tedy dá očekávat to, že odbory stávku o několik dní odloží, anebo že se i přes soudní zákaz k pondělní stávce odhodlají. V takovém případě pak musejí počítat s tím, že jim vláda pošle účet za všechny škody, které při stávce vzniknou. Podle ministerstva financí se škody za pondělní stávku vyšplhají na 200 milionů korun.


Premiér Petr Nečas uvedl, že v případě stávky bude vláda na odborech vymáhat hospodářské škody "do poslední koruny". Nečas uvedl, že stávka navzdory rozhodnutí soudu, který ji předběžným opatřením zakázal, by byla skandální, protože odbory by nerespektovaly verdikt nezávislého soudu. Byl by překročen Rubikon, dodal. "Jsme-li v právním státě, jsme-li slušní občané, dbáme-li zákonů, respektujeme rozhodnutí nezávislého soudu," uvedl premiér.


Vláda také uložila ministerstvu vnitra, aby zajistilo dodržování pořádku a ochranu majetku i životů. Předseda vlády se kvůli tomu dokonce sešel na mimořádném jednání s vedením ministerstva a policie.

Předseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Jaroslav Zavadil označil postup vlády za totalitní praktiky. Od stávky odbory zatím ustoupit nechtějí, zatím ale není jasné, zda bude v pondělí, nebo jiný den. S rozhodnutím soudu nesouhlasí. Argumentují tím, že stávka byla vyhlášená podle ústavy, nikoli podle zákona o kolektivním vyjednávání, jehož paragrafy argumentoval soud. Pochybují o nezávislosti justice. Situaci nyní posuzují právníci odborářů.

A co na to Václav Klaus

Je otázka, jak bude postupovat policie, pokud odbory od stávky či blokády komunikací neustoupí. Tisková zpráva o jednání premiéra s vedením vnitra a policie pouze uvádí, že byl premiér ujištěn, že policie bude důsledně trvat na dodržování zákonů a právního řádu.

Vedle ministerstva vnitra kabinet v sobotu uložil ministru dopravy, aby přijal veškerá opatření k zajištění železniční a silniční dopravy a ministru práce, aby začal pracovat na úpravě legislativy práva na stávku. Nyní je toto ustanovení velmi vágní, konstatoval premiér. Právo by mělo být zpřesněno, obsahovat by mělo spouštěcí mechanismy, stávkovou pohotovost a minimální zajištění služeb. "Není možné, aby v důsledku nějaké stávky například byly ohroženy zdraví a život občanů. Aby třeba nebylo možné se dostat k lékaři," doplnil Nečas. Cílem by podle něj mělo by být to, aby nenastal totální kolaps hospodářství.

Anketa

Souhlasíte s rozhodnutím soudu, který stávku zakázal?

Ano 3133
Ne 3075
Neumím posoudit 86



Podle šéfa pražského dopravního podniku Martina Dvořáka bude zřejmě v pondělí doprava v metropoli jezdit podle pravidelného jízdního řádu. "První odborové organizace nám už řekly, že od stávky odstupují. Uvidíme, jak se zachovají ostatní. Jsem si téměř jistý, že drtivá většina, respektive všechny odborové organizace Dopravního podniku, budou v pondělí normálně fungovat a podrobí se předběžnému opatření," řekl serveru Aktuálně.cz Dvořák. Odboráři jeho vyjádření odmítají, o stávce se rozhodne definitivně až v neděli.

Autor: Lidovky.cz
  • Vybrali jsme pro Vás