15. srpna 2019 13:52 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Odvolání ředitele Vojenské zdravotní pojišťovny bylo neplatné, rozhodl nepravomocně soud

Karel Štein, šéf Vojenské zdravotní pojišťovny České republiky. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Karel Štein, šéf Vojenské zdravotní pojišťovny České republiky. | foto: VOZPReprofoto

Praha Městský soud v Praze zatím nepravomocně rozhodl, že odvolání ředitele Vojenské zdravotní pojišťovny (VoZP) Karla Šteina v září 2016 je neplatné. Informoval o tom ve čtvrtek server Seznam Zprávy.

Šteina policie obvinila v souvislosti s veřejnými zakázkami pojišťovny. VoZP je třetí nejmenší ze sedmi českých zdravotních pojišťoven. Vyjádření současného vedení pojišťovny ČTK zjišťuje.

Štein už v době svého odchodu tvrdil, že odvolání bylo nezákonné. Podle serveru ho správní rada odvolala zejména díky hlasům zástupců z ministerstva obrany a financí, které vedlo hnutí ANO. Zástupci zdravotnického resortu, tehdy ve správě ČSSD, se na protest zasedání neúčastnili. Verdikt soudu zatím není pravomocný, pojišťovna se proti němu může odvolat. Její vyjádření ČTK zjišťuje.

Policie letos v dubnu navrhla obžalovat čtyři lidi obviněné v souvislosti se zakázkami pojišťovny, podle dřívějších informací je mezi nimi i Štein. Policisté je viní ze zjednání výhody při zadání veřejné zakázky, jednoho také z přijímání úplatků a zbývající tři z podplácení. Štein, který vedl pojišťovnu od roku 2009, vinu popřel a obvinění označil za absurdní.

Loňská kontrola ze strany ministerstev zdravotnictví a financí, která se zaměřila na hospodaření v letech 2011 až 2016, odhalila v pojišťovně nedostatky v zakázkách, smlouvách a revizním systému. Mimo jiné ukázala, že pojišťovna vyplatila za právní služby, na které nevypsala výběrové řízení, přes 25 milionů korun, i když měla svůj vlastní právní odbor. Podobná byla zjištění i u ekonomického a ICT poradenství. Ministerstvo financí podalo kvůli oběma případům trestní oznámení.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz