Úterý 1. prosince 2020svátek má Iva -4 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Odvolat stíhaného šéfa Horské služby? Počkáme, reaguje ministerstvo

Náčelník Horské služby Jiří Brožek. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Náčelník Horské služby Jiří Brožek. | foto: MAFRA

PRAHA Stíhaný šéf Horské služby Jiří Brožek se o svoje místo bát nemusí. Tedy alespoň prozatím. Ministryně pro místní rozvoj ani dozorčí rada ho odvolat nehodlá. Vyčkají až na výsledky policejního vyšetřování. Brožek čelí obvinění z dotačního podvodu a poškozování finančních zájmů Evropské unie.

Ministerstvo pro místní rozvoj, pod nějž Horská služba spadá, argumentuje, že nedisponuje detaily k případu. „Stejně jako správní a dozorčí rada Horské služby, bylo náčelníkem Horské služby v říjnu loňského roku stručně informováno o trestním oznámení. Nyní musíme vyčkat na výsledky šetření policie, ctíme presumpci neviny. Jako zakladatel této organizace budeme vývoj kauzy velmi pečlivě sledovat a pak přistoupíme k případnému řešení,“ řekla serveru Lidovky.cz mluvčí ministerstva Veronika Vároši.

Stejný postoj zaujímá i dozorčí rada Horské služby, jejíž předseda Lukasz Kryński pracuje jako ředitel odboru kabinetu ministerstva pro místní rozvoj. Další členka dozorčí rady Horské služby Lenka Deverová obvinění Brožka odmítla blíže komentovat.

Potvrdila pouze, že o obvinění ví. „S ohledem na zákonnou povinnost mlčenlivosti členů dozorčí rady a probíhající vyšetřování se ve věci dále nebudu vyjadřovat,“ reagovala Deverová na dotaz serveru Lidovky.cz.

Není tak ani jasné, zda rada o případu jednala. „Já k tomu nebudu nic říkat, musíte se obrátit na našeho tiskového mluvčího,“ odmítl její další člen Michal Klimeš.

Obvinění se má týkat vyplácení odměn z dotačních peněz, Brožkův advokát Filip Svoboda ale mluví o pouhé administrativní chybě. Na nesrovnalosti podle informací serveru Lidovky.cz upozornila kontrola Horské služby.

Ondřej Golis

Autor

Ondřej Golisondrej.golis@lidovky.czČlánky

Čeká nás válka generací, mladí jsou v depresi a naštvaní, říká klimatolog

Václav Cílek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klimatolog, geolog, filozof a popularizátor vědy Václav Cílek dlouhá léta varuje před klimatickými změnami, před...

BMW X7 vs. Mercedes-Benz GLS: Čím umí zaujmout obři SUV

BMW X7 vs. Mercedes-Benz GLS | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tahle dvě auta patří k největším SUV na trhu, delší je pouze Rolls-Royce Cullinan. Zatímco Mercedes má ve třídě obřích...

Pokus, na který se zapomnělo. Z rybky z PET lahve je kapitální sumec albín

Petr Fišer se zlatým sumcem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Před čtrnácti lety vypustil Petr Fišer do nádrže ve Svatém Jiří u Chocně malou zlatou rybku.Teď je z ní 152 centimetrů...