4. srpna 2011 20:52, aktualizováno  22:02 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Odvolejte Bátoru, vyzvali senátoři levice i pravice premiéra Nečase

Ladislav Bátora | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ladislav Bátora |

PRAHA Dvacet čtyři senátorek a senátorů z ČSSD, ODS i dalších stran vyzvalo otevřeným dopisem premiéra Petra Nečase, aby zajistil odvolání Ladislava Bátory z funkce ředitele personálního odboru ministerstva školství. Zdůvodňují to Bátorovým někdejším propojením s nacionalistickou Národní stranou.

"Je nepřijatelné, aby lidé s takto extremistickou minulostí obsazovali nejvyšší vládní funkce a podíleli se na řízení naší země. Je nepřijatelné, aby vláda tyto osoby jakkoli v těchto funkcích tolerovala a schvalovala," uvádějí senátoři v dopise.

VÍCE O NÁZORECH KRITIZOVANÉHO BÁTORY

Výzvu inicioval senátor ČSSD Marcel Chládek, dlouhodobý kritik ministra školství Josefa Dobeše (VV). Na premiéra se obrátil kvůli tomu, že Dobeš nehodlá Bátoru odvolat. Poukazoval na Nečasův březnový výrok, podle něhož člověk typu Bátory nemá v jeho administrativě co dělat.

Senátoři premiérovi připomněli jeho březnový výrok, že člověk typu
Ladislava Bátory nemá v administrativě současné vlády místo. "Je pro nás však velkým rozčarováním, že jste i přes tento veřejný příslib dosud ve věci Ladislava Bátory a jeho postupu ve vládní administrativě nijak nezasáhl a navzdory svým slibům se tváříte, jako by snad tento vážný problém neexistoval," píše se v dopise.

Šťastný: Bátora je kryptofašista

Předseda pražské ODS Boris Štastný se ve čtvrtek ohradil proti reakcím konzervativní iniciativy D.O.S.T k chystanému průvodu homosexuálů Prahou. Iniciativa, které předsedá právě Bátora, ho prý nabádala, aby se proti akci postavil. Štastný však tvrdí, že Bátorovy postoje jsou pro něj nepřijatelné. "Pana Bátoru jsem označil za kryptofašistu a na tom trvám," řekl.

Předseda pražské ODS Boris Šťastný (vlevo) a místopředsedkyně Andrea Vlásenková 13. prosince při zahájení regionálního sněmu ODS v pražském TOP hotelu.

Bátora také podle Parlamentních listů.cz řekl, že iniciativa D.O.S.T předá pražskému primátorovi a americkému velvyslanci Normanu Eisenovi protestní dopis proti tomu, že festival Prague Pride podpořili. "Nechápu, proč pan primátor převzal nad touto akcí záštitu a preferuje a privileguje pouze jednu skupinu obyvatel na úkor normální většiny," uvedl Bátora.

Primátor ale na své záštitě trvá. "Homosexuálové mezi námi žijí a nemá cenu předstírat, že tomu tak není. Navíc z duše se mi příčí dělení lidí dle jejich barvy kůže, náboženské či sexuální orientace. Takovéto dělení se v době minulé ukázalo jako více než zhoubné," vzkázal Svoboda. ČTĚTE VÍCE


Podobnou výzvu už ve středu premiérovi adresovali aktivisté a představitelé organizací na ochranu lidských práv a menšin. Podle nich by směřování vzdělávacích institucí neměl ovlivňovat člověk "spjatý s rasistickými a antisemitskými subjekty".

Bátora obvinění z rasismu a extremismu odmítá. Ve svých vyjádřeních se ostře vymezuje vůči evropeismu, multikulturalismu, feminismu, antidiskriminaci či ekumenismu. Před lety se účastnil přednášky o českém protižidovství pořádané ultranacionalistickou Vlasteneckou frontou. Bátora také v práci s názvem Česká revue - Můj národ a má vlast chválil antisemitský spis Rudolfa Vrby nazvaný Zkáza Slovanů.

Křišťálová lupa 2011

Senátorský dopis kromě Chládka podepsali například předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD), místopředsedové Senátu Alena Gajdůšková, Zdeněk Škromach (oba ČSSD) a Petr Pithart (KDU-ČSL), předseda senátního výboru pro lidská práva Jaromír Jermář (ČSSD), Karel Šebek (ODS), Alena Dernerová (zvolena za
Severočeši.cz), Marta Bayerová (KSČM) či Miluše Horská (BEZPP).

ČTK, Lidovky.cz