Pondělí 16. května 2022, svátek má Přemysl
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Odvoz munice z Vrbětic není ani v polovině a skončí nejdříve za rok

Česko

  15:51
ZLÍN - Odvoz munice z areálu ve Vrběticích na Zlínsku potrvá podle policie minimálně do druhého čtvrtletí příštího roku. Do pátku odjelo 153 nákladních vozidel. Vyprázdněno zatím bylo 17 z celkem čtyřiceti skladů, ve kterých je uložena munice a výzbrojní materiál.

V areálu by podle ministra Stropnického měl zůstat provoz soukromé firmy, která z raketového paliva vyrábí chloristan amonný. foto: Ministerstvo vnitra ČR

Vyskladňování začalo 2. února, policie odhaduje počet kamionů, které by měly odjet, zhruba na 400. Část materiálu si firmy odvážejí do svých skladů či k zákazníkům, část končí v armádním skladu v Květné na Svitavsku.

Vojáci musí z Vrbětic, žádají poslanci. Armáda by chyběla NATO

Nadále platí zákaz vstupu do vymezené zóny v okolí asi 1200 metrů od dvou epicenter loňských výbuchů. „Stanovený bezpečnostní okruh se nebude v nejbližších měsících zásadním způsobem měnit. Důvodem je velké množství munice a jejích úlomků, která je rozmetaná v celém muničním areálu a nachází se také několik desítek centimetrů pod zemí. Pokud připustíme možnost exploze, fragmenty mohou být rozhozeny až do vzdálenosti tisíc metrů, v návaznosti na druhu munice,“ uvedla Monika Kozumplíková,  zlínská policejní mluvčí.

Přiznání státu po Vrběticích: Nevíme, jaké zbraně se k nám z Evropy dováží

Policie také znovu upozorňuje obyvatele na nevhodnost použití zábavní pyrotechniky v okolí muničních skladů. „Jakákoli rána či světelný efekt z blízkého okolí zásadním způsobem brzdí prováděné práce v areálu. Jsme nuceni zjišťovat její příčinu a na nezbytně nutnou dobu přerušit vyskladňování,“ poznamenala policejní mluvčí.

Podle ní dosud nebylo možné provést kompletní asanaci celého areálu od nevybuchlé munice. Prostor v areálu muničních skladů je silně kontaminovaný a proto také nebezpečný pro volný pohyb. Areál ve Vrběticích stále střeží armáda. Kozumplíková upozornila, že vojáci zde mají podle nařízení vlády působit do 30. června. „Velitel zásahu bude reagovat na úkoly a podmínky, které vyplynou z případného nového usnesení,“ dodala mluvčí.

Výbuch ve Vrběticích

Ve Vrběticích vybuchl loni v říjnu sklad číslo 16 s 58 tunami vojenského materiálu včetně munice a v prosinci sklad 12 s 98 tunami vojenského materiálu. Oba objekty si pronajímala ostravská firma Imex Group. Při prvním výbuchu zahynuli dva její zaměstnanci. Policie obě události vyšetřuje jako úmyslné obecné ohrožení, pracuje na nich speciální tým policejního prezidia.

Policie viní pět lidí za munici ve Vrběticích. ‚Budeme žádat odškodné,‘ reagují

Policie dosud obvinila pět lidí ze dvou firem, které údajně v areálu skladovaly zakázané protipěchotní miny. Manažery a zaměstnance společností Excalibur Army a Real Trade podezírá policie z vývoje, výroby a držení zakázaných bojových prostředků a porušení povinnosti v souvislosti s vydáním povolení a licence. Mluvčí společnosti Excalibur Army Andrej Čírtek uvedl, že uvedené miny nepovažují maďarský stát, od nějž je firma získala, ani české licenční orgány za zakázané, že obvinění je účelové a může způsobit miliardové škody.

Autoři: ,

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Češi řeší, čím topit. Proč bychom se neměli zbavovat plynového kotle?

Premium Plynu pro domácnosti by mělo být dosti při přerušení dodávek z Ruska. Nedostatkový plyn sice zdražuje, ale rychlý...

I vysokoškolák může být blbý, říká obávaný lovec z Novy Doktor Vševěd

Premium Na úspěchu televizní soutěže Na lovu má Jiří Martínek velký podíl. Diváci žasnou nad jeho znalostmi. On žasne taky –...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat