Policejní prezidium ale upozornilo na dílčí nedostatky v policejní práci - například na to, že operační důstojníci komunikovali zpočátku nekoordinovaně, což mohlo zpomalit zákrok proti ozbrojenému pachateli. GIBS zmínila i neuspokojivé ochranné pomůcky hlídek a nedostatečné informování v médiích. Sdělila to mluvčí prezidia Jana Macalíková.
„Policisté se nedopustili žádného pochybení v rovině trestněprávní, které by zakládalo trestní odpovědnost. Jinými slovy - Generální inspekce bezpečnostních sborů v souvislosti se střelbou v Uherském Brodu nikoho z řad Policie ČR nepodezírá ze spáchání trestného činu,“ uvedla mluvčí s odkazem na výslednou zprávu GIBS o prošetřování zásahu.
Někteří operační důstojníci podle inspekce komunikovali v počátku zásahu kvůli přetlaku informací nekoordinovaně. Zároveň ale GIBS podle Macalíkové uznala, že jejich postup neměl vliv na následky tragédie. Komunikaci už dříve kritizoval odbor vnitřní kontroly policejního prezidia, vedení zlínského krajského ředitelství policie pak v květnu dva operační důstojníky potrestalo v kázeňském řízení.
Podle starosty měla být zvolena jiná taktika zásahu
„V neposlední řadě se GIBS shoduje se závěry našeho šetření v oblasti nedostatečné mediální komunikace. Absence informací pro sdělovací prostředky ze strany Policie ČR v prvních hodinách po tragédii podle GIBS poškodila pravdivou a faktickou informovanost o samotném případu,“ konstatovala mluvčí.
Nákup ochranných pomůcek, které GIBS rovněž zmínila, řeší prezidium od jara, uvedla Macalíková. Postup hlídek inspekce vyhodnotila jako správný, s policií se ale rozešla v názoru na některé taktické aspekty zásahu. Při udělení zbrojního průkazu pachateli policisté podle inspekce nepochybili.
Podle starosty Uherského Brodu, senátora Patrika Kunčara (KDU-ČSL), zpráva potvrzuje to, co kritici zásahu policie tvrdili od začátku. „Měla být zvolena jiná taktika zásahu, kdy podle manuálu AMOK měli policisté osamělého střelce eliminovat, ale s ohledem na kvalitu výcviku a nepřipravenost se rozhodli, že vyčkají. Měla být také lepší informovanost,“ řekl Kunčar. Dodal, že podobný obsah zprávy očekával.
Mluvčí uvedla, že závěrečnou zprávu GIBS nelze zveřejnit, protože obsahuje taktická a metodická doporučení, jejichž zveřejnění by mohlo posloužit jako návod pro případné další pachatele. Kunčar doufá, že se jako senátor bude moci se zprávou seznámit. Krajská zlínská policie ji podle mluvčí Lenky Javorkové zatím nedostala. „Nemůžeme tak její obsah komentovat,“ řekla Javorková.
Uherskobrodská tragédie se stala 24. února, kdy třiašedesátiletý Zdeněk Kovář zastřelil v restauraci Družba osm lidí a potom i sebe. Podle odborného posudku jednal pod vlivem psychické nemoci. Policie případ odložila, protože pachatel zemřel.