Pátek 30. října 2020svátek má Tadeáš 11 °C občasný déšť Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Ohniska covidu nejsou velká, ale jsou rozšířená poměrně plošně, uvedl Prymula

Roman Prymula | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Roman Prymula | foto:  Michal Růžička, MAFRA

Praha Ohniska nemoci covid-19 v Česku nejsou velká, ale jsou rozšířená poměrně plošně. Šíření onemocnění zatím není dominantně komunitní, u většiny nakažených se daří dohledat jejich kontakty. V Českém rozhlasu Radiožurnálu (ČRo) to v sobotu řekl epidemiolog a vládní zmocněnec pro vědu a výzkum ve zdravotnictví Roman Prymula.

Při zavádění omezení kvůli koronaviru vláda podle něj vnímá většinový názor v národě. V ČR v pátek přibylo 506 nakažených, dosud nejvíc za jeden den. Hlavní hygienička ČR Jarmila Rážová v sobotu v ČT24 uvedla, že v pátek bylo provedeno přes 8000 testů.

Podle Prymuly je patrné, že v posledních třech čtyřech týdnech se zvyšují denní přírůstky nakažených, průměr je kolem 250 nově potvrzených případů za den. „Ohniska nejsou velká, ale jsou skutečně poměrně plošně,“ řekl. Řada případů je podle něj u lidí, kteří se vrátili z dovolené. Nárůst ale koresponduje s množstvím testů, uvedl. Poukázal také na to, že se nezvyšují počty hospitalizovaných a těžkých případů.

Šíření nemoci podle Prymuly zatím není dominantně komunitní, funguje chytrá karanténa. „Ohniska jsme schopni mapovat a kontakty (nakažených) nalézt,“ řekl.

Opatření proti koronaviru se podle Prymuly musejí nastavit tak, aby je lidé dodržovali a brali je jako potřebná. „Pokud vyhlásíte nějaké opatření, které bude ignorováno, tak to nemá smysl,“ uvedl.

Poukázal na plán zavést ve vnitřních veřejných prostorách od září roušky, který ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) po odporu části veřejnosti zmírnil jen den poté, co ho vyhlásil. „Vnímáme také to, že tady dneska je možná i většinový názor v národě, že není potřeba dělat takto restriktivní opatření, protože klinický průběh je mírný,“ řekl.

Zavedení roušek je podle Prymuly v budoucnu možné v regionech, kde takzvaný semafor ministerstva zdravotnictví ukáže výraznější šíření covidu-19 a více ohnisek. Celostátní zpřísnění opatření může nastat, pokud by výrazněji přibývalo hospitalizovaných s koronavirem a těch, kteří mají těžký průběh nemoci.

Z pátečních nově potvrzených případů bylo podle Prymuly 129 v Praze, kde je šíření covidu-19 otázkou sportovních klubů i zdravotnických zařízení a řady dalších malých ohnisek. Sedmdesát nových případů bylo ve středních Čechách a 62 v Moravskoslezském kraji. „Nejsou to nějaká překvapivá, nová zjištění,“ podotkl.

Za nárůstem stojí testování velkého množství lidí, říká Rážová

Podle hlavní hygieničky ČR Jarmily Rážové je rekordní přírůstek zapříčiněný i tím, že bylo v pátek otestováno velké množství lidí, zvláště z okolí již dříve pozitivně testovaných. V České televizi řekla, že v Česku provedeno bylo 8672 testů.

„Je potřeba zdůraznit, že i ten velký záchyt v Praze jsou kontakty původně pozitivně testovaných,“ řekla Rážová. Podle hlavní hygieničky se v pátek pozitivní test na covid-19 ukázal především u lidí mladší a střední generace. Většina z nich nevykazuje příznaky nemoci. Doplnila, že nízké počty nakažených jsou v hlavním městě mezi rizikovými osobami. „Zásah do seniorské populace je v Praze minimální. Z celé republiky to netvořilo ani jedno procento,“ řekla Rážová.

Pátečních 506 případů koronaviru v Česku překonalo dosavadní denní rekord 377 případů z 27. března. Dosud se tak v ČR covidem-19 nakazilo 21.551 lidí, zhruba tři čtvrtiny z nich se vyléčily a 411 zemřelo. Aktuálně nemocných je 5078 lidí, což je podle současných dat ministerstva zdravotnictví dosud nejvíce.

Nebezpečná místa Česka: brněnský Cejl. Místo, kde vidíte policii jen projíždět

Cejl, Brno | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Reportéři MF DNES mapují místa, která podle statistik nejsou výjimečně nebezpečná. Ve skutečnosti jde o no-go zóny,...

Němci kritizují Česko a vzkazují: Podívejte se na naše opatření. Fungují

V Německu se žáci chrání proti infekci i při hodinách. Pokud nemají roušky,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirová propast mezi Českem a Německem se nadále prohlubuje. Z premianta třídy se stal problémový žák, popisují...

Když ne jeho, tak aspoň jeho dítě! Psycholog Šmolka nejen o zoufalých milenkách

Psycholog a manželský poradce Petr Šmolka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ve třiceti už se neprovdáš. Věta, kterou kdysi běžně slýchaly dívky nad třicet let, považované už za staré panny. Dnes...