Pondělí 28. listopadu 2022, svátek má René
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Autor pocty Havlovi: Ohrnuté kalhoty jsou lepší než pompézní oslavy

Česko

  10:13
PRAHA - Pokud v úterý potkáte na ulici člověka s ohrnutými kalhotami, velkou vodu s největší pravděpodobností nečeká. Lidí, kteří si ohrnuli kalhoty a připojili se tak k iniciativě Kalhoty pro Havla, jsou tisíce. Sám autor iniciativy Oldřich Neuberger tuto formu vzpomínky vidí jako velice "havlovskou".

z facebookové stránky iniciativy Kalhoty pro Havla foto: Kalhoty pro Václava Havla

Lidovky.cz: Kdo přišel s nápadem připomenout si výročí Havlovy smrti zrovna tímto způsobem?
To byl náš společný nápad. Jsme skupina mladých lidí, pro které byl Václav Havel autoritou, vzorem a inspirací. Hledali jsme tak gesto, které by bylo dostatečně jednoduché, ale zároveň výrazné a česky havlovské. V neposlední řadě samozřejmě také úsměvné. A vzpomněli jsme si na historku z inaugurace pana Havla, kdy kráčel sálem v nápadně krátkých kalhotách a  kdy se poté řešilo, jestli byly povytažené, špatně ušité nebo prostě krátké. Je to tak jednoduché, že toto gesto může udělat každý, kdo se rozhodne si pana prezidenta připomenout a kdo na něj nahlíží podobně jako my. A aby se ten den na ulici poznali a mohli se na sebe třeba usmát a zavzpomínat.

ČTĚTE TAKÉ:

Lidovky.cz: Znal někdo z Vás pana Havla osobně?
Ne, to ne. My jsme zástupci mladší generace. Je nám okolo pětadvaceti, třiceti let.

Lidovky.cz: Jaké jste zaznamenali reakce veřejnosti? Byla mezi nimi nějaká negativní?
Nic negativního jsme nezaznamenali. Cítíme velikou podporu od lidí na sociálních sítích. Rozeslali mezi sebe asi sto tisíc pozvánek na tuto akci a 11 tisíc uživatelů přislíbilo svou účast. Na námi zvolenou symboliku žádné vysloveně negativní reakce nemáme.

V Bruselu visí Havlovo srdce - podívejte se na fotogalerii

Srdce pro Havla

Lidovky.cz: Většinou bývá při podobných událostech  obvyklá černá páska na rukávu. Nemyslíte si, že právě tímto netradičním způsobem, ohrnutím nohavic, ztratí vaše iniciativa mnoho případných sympatizantů?
My si myslíme, že jedna z vlastností, které byly Václavu Havlovi vlastní, byla schopnost sebeironie a humoru, nikoliv nějaké nabubřelé státnictví. Proto nám nešlo o to, abychom za každou cenu vytvořili masovou akci. Šlo nám především o to, aby každý, kdo se chce k akci připojit, měl pocit, že jde o něco, z čeho by měl třeba Václav Havel i radost. Přijde nám to prostě lepší než nějaké okázalé a pompézní oslavy.

HAVLOVY KRÁTKÉ KALHOTY:

Havel vždy vysvětloval, že kalhoty nebyly krátké, ale jen povytažené. „Když jsem přijel na Hrad, Ivan Medek mi řekl: ‚Zavolal jsem krejčího, ten vám ušije smoking a vy budete chodit místo mě na všechny recepce, mě už to nebaví.‘ A když mi ten krejčí bral míru, tak řekl: ‚Nebojte se, já jsem šil Havlovi i ty kalhoty‘,“ vyprávěl Havlův spolupracovník Šolc. Krejčímu prý na poznámku nic neřekl, přesto se ale krejčí jal vysvětlovat, jak se všechno stalo.

„My jsme byli spolu v krimu zavření,“ citoval Šolc výpověď krejčího, „a já jsem mu říkal: ‚Václave, jestli ty se v tý politice uděláš, tak já ti budu šít.‘ Havel samozřejmě všechno slíbil, a tak se pak taky stalo. Ale to nebyla moje vina. V kriminále, vždycky když na něj vrazili, tak na něj křikli: ‚Havel, upravte se!‘ A on si sáh´ do kalhot a takhle si je vytáh´. To dělal celou dobu, co byl zavřenej,“ vyložil krejčího verzi Šolc.

Lidovky.cz: Plánujete během vaší akce nějaké setkání lidí s ohrnutými kalhotami?
Přímo ne, ale odkazujeme na ostatní akce, které se 18. prosince konají. Tou asi nejbližší pro nás je setkání na Václavském náměstí, kde od páté hodiny odpoledne bude vzpomínkový pochod. My tvrdíme, že kalhoty si člověk může ohrnout kdykoliv a kdekoliv. Máme silné ohlasy například z Polska, ale i z celého světa. Naše akce má tu výhodu, že není vázána na jedno místo nebo čas.

Lidovky.cz: Zmiňoval jste číslo 11 tisíc lidí na sociálních sítích. Jaký bude podle vás celkový počet ohrnutých kalhot v ulicích?
To absolutně netušíme. Není naší ambicí udělat z ohrnutých nohavic masovou akci. Mně osobně by stačilo, kdyby s naší akcí byla spojena alespoň jedna hezká vzpomínka.

HAVEL O "KALHOTOVÉM INCIDENTU":

“Musím říct, že se z toho víceméně raduji. Říkám si, že je to docela něžný způsob posměchu vůči mojí osobě.”

Lidovky.cz: Plánujete pokračovat i v následujících letech? Bude druhý ročník?
Naše gesto je inspirováno takzvaným "ručníkovým dnem", kdy na počest autora Stopařova průvodce galaxií, již několik let nosí lidé ve světě u sebe ručníky. My si myslíme, že naše gesto je o tolik jednodušší, že by se mohlo stát tradicí. Chtěli bychom, aby si lidé takto pana prezidenta připomínali co nejdéle.

Autor: