Čtvrtek 1. prosince 2022, svátek má Iva
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ohromná rarita. V Praze žije v továrním areálu jelen

Česko

  9:00
PRAHA - Nová pražská čtvrť Waltrovka, která se staví teprve od listopadu, má svého prvního stálého obyvatele. Překvapivě je jím sám král lesů jelen evropský.

Ohromná rarita. V Praze žije v továrním areálu jelen foto: Záchranná stanice pro volně žijící živočichy v Jinonicích

Rozsáhlý tovární areál, kde se mimo jiné vyráběly slavné letecké motory, byl v posledních letech prázdný. Na pozemcích o rozloze skoro 17 hektarů v blízkosti stanice metra B Jinonice a vilové čtvrti Malvazinky plánovali developeři vybudovat obytný komplex. Jenže ve Waltrovce, kterou ohraničuje rušná čtyřproudová silnice, jen pár kilometrů od centra Prahy se zalíbilo i jelenovi.

  • Skupina Penta, které pozemky patří, má v plánu investovat do developerského projektu přes pět miliard korun. Chce opuštěnou Waltrovku přestavět v novou čtvrť.
  • Z celkové rozlohy komplexu připadne čtyři a půl hektaru na administrativní budovy, v rezidenční části má vyrůst přibližně 350 bytů, mateřská školka a součástí má být i centrální park, v jehož prostorách si teď žije jelen.
  • Jako první začala vyrůstat administrativní budova Aviatica.
Jako první začala vyrůstat administrativní budova Aviatica.

„Je to ohromná rarita. Jak se město postupně rozrůstalo, volně žijící jelen se v Praze již pár set let neobjevil,“ říká vedoucí Záchranné stanice pro volně žijící živočichy v Jinonicích Václav Nejman.

Ideální podmínky k životu

Jelen je plaché zvíře a není snadné ho zahlédnout ani ve volné přírodě. Nejman nevěří, že samec přišel do Prahy sám. Do areálu jej pravděpodobně někdo vypustil již v mládí a zvíře tam našlo téměř ideální podmínky k životu.

„Tamější křoviska jsou optimálním místem, kde se schovat, nachází tam také rozmanitější potravu, například ovocné stromy, a pokud ho doprava vyloženě neomezuje, hukot aut mu může připomínat šum lesa a zvykne si na něj,“ vysvětluje záchranář.

Ohromná rarita. V Praze žije v továrním areálu jelen

Do areálu továrny ochránci zvířat umístili fotopasti: tedy fotoaparáty, které reagují na pohyb. Na jejich nočních záběrech poznali mladého jelena, kterému jsou tři nebo čtyři roky. V těchto dnech připravují odchyt zvířete, jehož zvyky mají zmapované. Jelen by se z Prahy měl přestěhovat na venkov, do brdských lesů. Tam lovecká sezona skončila v polovině ledna, nemělo by mu hrozit nebezpečí.

„Jelen nám sice v křovinách prošlapal cestičky, ale ničí již vzrostlé stromy okusováním nebo si o ně brousí parohy,“ vysvětlil důvody přesunu zvířete manažer stavebního projektu Oldřich Kupec.

Jelen z Waltrovky není jediný

Kvůli stavebnímu ruchu se musí divoké zvíře stěhovat. „Celá stavba je taková velká skládačka složená ze spousty malých dílů. Jedním z nich se teď stal jelen a my to musíme vyřešit,“ říká Kupec.

„Džungli“, ve které se jelen nyní pohybuje, podle projektu zčásti nahradí veřejný park o rozloze jeden a půl hektaru.

Jenže ve Waltrovce, kterou ohraničuje rušná čtyřproudová silnice, jen pár kilometrů od centra Prahy se zalíbilo i jelenovi.

Jelen z Waltrovky není jediným divokým zvířetem, které se usídlilo uvnitř Prahy. Zcela běžně se v katastru hlavního města objevují lišky, divoká prasata či stádečka srnčí zvěře. Ke stálým klientům Thomayerovy nemocnice v Krči patří mufloni. Jejich stádo se do nemocničního klidu stáhlo z Kunratického lesa, kde jej rušili hluční návštěvníci a volně pobíhající psi. Na pozemcích nemocnice se jim daří: nikdo je nehoní a ještě dostávají krmení.

Divoká zvířata se do kontaktu s lidmi dostávají hlavně v okrajových částech hlavního města, které se neustále rozrůstají.

„Náš tlak na přírodu je obrovský a zvířatům nezbývá nic jiného, než se přizpůsobit,“ říká Nejman. Praha pro zvěř rozhodně není bezpečná. Za jediný rok přijme jinonická záchranná stanice až dva a půl tisíce zvířecích pacientů. Většinou se zraněními, která způsobili lidé.

Autoři:

Ať se dětem lépe dýchá. Proč vyrazit do Dětské léčebny Cvikov
Ať se dětem lépe dýchá. Proč vyrazit do Dětské léčebny Cvikov

Respirační onemocnění postihne čas od času každé dítě. Někdy ale může i banální onemocnění vést k nepříjemným chronickým stavům. Blíží se podzim a...

Mohlo by vás zajímat