24. října 2018 19:46 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Ohromný zájem o výroční dvacetikoruny doprovázely dlouhé fronty

Lidé čekají ve frontě před ČNB, aby si mohli koupit pamětní dvacetikorunu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lidé čekají ve frontě před ČNB, aby si mohli koupit pamětní dvacetikorunu. | foto:  Petr Topič, MAFRA

Praha Česká národní banka začala ve středu vydávat ke 100. výročí vzniku Československa dvacetikorunové mince s portréty T. G. Masaryka, M. R. Štefánika a Edvarda Beneše. Mince, které jsou určeny k běžnému placení, si na pobočky centrální banky přišly vyměnit tisíce lidí. Museli tak vystát i několikahodinové fronty. Mince budou k dostání v pobočkách ČNB i v dalších dnech.

„Mimořádné akce, jako je emise příležitostných mincí ke 100. výročí československého státu, jsou prakticky vždy doprovázeny velkým zájmem veřejnosti, a to zejména v první den, kdy jsou k dostání. Ve středu byly na sedmi pobočkách a územních pracovištích ČNB odbaveny stovky až nízké jednotky tisíc lidí,“ uvedla mluvčí ČNB Petra Vodstrčilová.

Pamětní dvacetikoruny s portréty Masaryka, Beneše a Štefánika.
Pamětní dvacetikoruny s portréty významných osobností.

Od každé mince vydá ČNB 200.000 kusů, přičemž lidé si mohou vyměnit na osobu maximálně tři kusy od každého vzoru. „Výměna mincí za nové vzory, a to v počtu maximálně tří kusů mincí od každého vzoru na osobu, bude na pobočkách a územních pracovištích možná i dalších dnech,“ dodala Vodstrčilová.

Mince bude také podle ní možné koupit příští rok v tradičních sadách oběžných mincí, a to jak v běžné, tak ve špičkové kvalitě.

Na konci ledna příštího roku centrální banka plánuje vydat další dvacetikoruny v omezeném množství, a to při příležitosti 100. výročí měnové odluky od Rakousko-Uherska. Tentokrát budou mít mince na rubové straně portréty Aloise Rašína, Viléma Pospíšila a Karla Engliše.

Ke konci loňského roku bylo v oběhu zhruba 2,3 miliardy bankovek a mincí za zhruba 592 miliard Kč.

ČTK