Úterý 30. listopadu 2021, svátek má Ondřej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Okamura jde do boje o Hrad. Ostatním zbývá už jen 1 den

Česko

  11:10aktualizováno  12:11
PRAHA - Novopečený senátor Tomio Okamura hlásí další úspěch ve své politické kariéře. Podařilo se mu nashromáždit dostatečný počet hlasů k tomu, aby mohl podat kandidaturu na prezidenta.

"Za rekordní dobu necelého jednoho měsíce se mi podařilo nasbírat 58 tisíc podpisů občanů České republiky," oznámil Okamura novinářům. Podotkl, že při sběru podpisů nepoužil jediný billboard či tištěnou reklamu.

Zbývá jediný den, do kdy je možné kandidaturu podat - finální termín je stanoven na 6. listopadu. Poté začne ministerstvo vnitra hlasy na podpisových arších kontrolovat.

K TÉMATU:

Už dříve zisk 50 tisíc podpisů oznámil Jan Fischer, Miloš Zeman, Jana Bobošíková, Zuzana Roithová a Vladimír Dlouhý. S podporou vybraných poslanců a senátorů bude o hlasy voličů usilovat také kandidát ČSSD Jiří Dienstbier, Přemysl Sobotka nominovaný stranou ODS a Karel Schwarzenberg z TOP 09.

Kdo se ještě přidá?

Hranici 50 tisíc podpisů s největší pravděpodobností překonal i Vladimír Franz, který dnes odpoledne pořádá v Praze Petiční pochod. Na této akci chce oznámit definitivní počet jmen nashromážděných na podpisových arších.

K TÉMATU:

Na pilno má v pondělí pracovní tým Táni Fischerové. "V tuto chvíli to ani nepočítáme. Vyřazujeme nejprve neúplné podpisy, kdy je třeba uveden jen rok narození, nikoli celý datum. Pak to teprve budeme sčítat, zřejmě až do rána," řekla serveru Lidovky.cz Fischerová. Zda potřebnou hranici překročí, tak sama ještě neví.

Podnikatel Pavel Kořán sbíral poslední podpisy v neděli na náměstí u Pražského hradu. I jeho tým ještě v těchto hodinách jednotlivé hlasy kontroluje a sčítá. "Výsledek budeme znát v odpoledních, spíš večerních hodinách," oznámila jeho kancelář.

Nejbližší události v prezidentské volbě

6. listopadu (66 dní před zahájením volby)
Poslední termín pro předložení přihlášek kandidátů na prezidenta k registraci ministerstvu vnitra; poslední termín pro vznik kandidátova volebního výboru, který bude zodpovídat za financování jeho volební kampaně, a pro založení bankovního účtu pro financování volební kampaně.

6. - 12. listopadu (66 až 60 dní před zahájením volby)
Přezkoumání přihlášek ministerstvem vnitra.

Ostatní mimo hru (?)

Tajemník současného prezidenta Ladislav Jakl podle deníku Právo už ve sběru podpisů nepokračuje. Místo toho se rozhodl lobbovat mezi poslanci - aby uspěl, musel by jich přesvědčit hned dvacet. To se mu však s velkou pravděpodobností už nepodaří.

Definitvně už vyhasla naděje na kandidaturu bývalému šéfovi rozvědky Karlu Randákovi. "50 tisíc podpisů jsem nasbírat nestihl, ale není všem dnům konec," reagoval optimisticky pro Lidovky.cz.

Ve sběru podpisů neuspěla ani advokátka Klára Samková, šéf dělnické strany Tomáš Vandas, bývalý lidovecký poslanec a dnes velvyslanec v Bělorusku Jiří Karas ani sochař Emil Adamec.

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Advantage Consulting, s.r.o.
VEDOUCÍ VÝROBY – STROJÍRENSTVÍ (45-55.000 Kč)

Advantage Consulting, s.r.o.
Olomoucký kraj, Zlínský kraj, Moravskoslezský kraj
nabízený plat: 45 000 - 55 000 Kč