26. listopadu 2012 14:39, aktualizováno  16:35 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Okamura jde kvůli volbám k soudu, chce kontrolu všech podpisů

Tomio Okamura | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tomio Okamura | foto: ČTK

PRAHA Vyřazený prezidentský kandidát Tomio Okamura podá žalobu k Nejvyššímu správnímu soudu kvůli kontrole petičních podpisů. Podnikatel a senátor tvrdí, že úředníci ministerstva vnitra chybovali při výpočtu chybných podpisů a postupovali protiústavně. Chce překontrolovat všech 61 000 podpisů.

Ministerstvo vnitra podle Okamury fatálně selhalo, jediným řešením situace je přezkoumání všech podpisů na jeho petici a peticích ostatních kandidátů.

"Po přezkoumání podkladů jsme zjistili, že většina vyřazených podpisů má údajnou chybu v adrese, tedy nejde o neexistující petenty, ale o lidi z masa, krve a kostí, kteří se podepsali, ale místo trvalého bydliště uvedli reálné bydliště," uvedl Okamura. Lidi prý zmátly petiční archy. "Místo kolonky trvalý pobyt je na nich pouze obec, ulice a číslo popisné," popsal.

ČTĚTE TAKÉ:


Žalobu podá Okamura na soud během úterý osobně, bude ho zastupovat advokátka Klára Samková, která se volby účastnila, ale nesehnala dostatek podpisů. "Nehledejte za tím politiku, je to čistě náhodné," řekl k tomu Okamura, který se prý s právničkou zná delší dobu.

"Jediným správným řešením je, aby ministerstvo překontrolovalo všech více než 61.000 podpisů, co jsem odevzdal, aby to bylo správné," poznamenal Okamura. Dodal, že stejně by vnitro mělo postupovat také u ostatních kandidátů. Okamura měl v petičních arších měl vůbec nejvíc chyb ze všech kandidátů, vnitro mu jich z celkového počtu 62 tisíc škrtlo přes 26 tisíc. 

Kromě něj ministerstvo vnitra vyřadilo z boje o Hrad dalších sedm prezidentských uchazečů z celkových 20. Z vážných kandidátů kromě Okamury ještě šéfku Suverenity Janu Bobošíkovou a ekonoma Vladimíra Dlouhého. Podle vnitra měli příliš chybných údajů na nominačních peticích, které tak snížily počet podpisů pod předepsanou hranici 50 tisíc.

Vyřazení uchazeči mají zákonnou možnost obrátit se na Nejvyšší správní soud. Někteří právníci přitom tvrdí, že vnitro zvolilo při odebírání neplatných hlasů chybný výpočet. Dlouhý už dal najevo, že se na soud obrátí, Bobošíková se rozhodla jít nejprve cestou návrhu ministerstvu vnitra, což podle ní umožňuje zákon. Vnitro vyzvala, aby opravilo "zjevné chyby".

Senátor uvedl, že už chystá návrh novely ústavy i prováděcího zákona k přímé prezidentské volbě, která by nynější chyby odstranila.

ogoOndřej Golis, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!