Sobota 20. července 2024, svátek má Ilja
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko

Okamura se Zemanem o možných podobách volebního zákona. Verdikt Ústavního soudu byl účelový, shodli se

Předseda SPD Tomio Okamura hovoří s novináři po schůzce s prezidentem Milošem Zemanem 17. února 2021 na Pražském hradě. foto: ČTK

Praha - Předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomio Okamura ve středu s prezidentem Milošem Zemanem jednali o možných podobách volebního zákona. Okamura po jednání novinářům řekl, že se shodli na tom, že verdikt Ústavního soudu o zrušení části předpisu byl účelový. S prezidentem hovořili i o pandemickém zákonu, Zemana podle Okamury zajímalo i téma zajištění objektivity České televize (ČT).
  17:38

Ústavní soud před dvěma týdny zrušil část volebního zákona kvůli porušení rovnosti volebního práva a šancí kandidujících subjektů. Okamura řekl, že se ve středu se Zemanem shodl na tom, že verdikt byl účelový. „Po vyhlášení voleb předseda soudu Pavel Rychetský narušil volební kampaň tím, že podle mého názoru zásadně pomohl některým politickým stranám,“ uvedl.

Předseda SPD Tomio Okamura hovoří s novináři po schůzce s prezidentem Milošem...
Zleva místopředseda Pirátů Vojtěch Pikal, předseda STAN Vít Rakušan, lídr ČSSD...

Zrušení aditivní klauzule pro koalice stran podle Okamury nahrálo trojkoalici Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09), která už nemusí získat nejméně 15 procent hlasů, ale také umožní ČSSD se spojit například se Zelenými.

Strany, které o nové podobě zákona jednají, se podle Okamury shodují, že vyšší požadavek pro koalice pro vstup do Sněmovny by měl být zachován. Hovoří se podle něj o variantách sedmi a devíti procent pro dvojkoalice, respektive trojkoalice, ale dokonce i o variantě 9,5 a 14 procent. U otázky počtu volebních krajů je SPD ochotná přistoupit na více variant včetně zachování dosavadních 14, dodal.

Bartoš a Zeman probrali rozpočet i vakcíny. Shodli se na ekonomické pomoci lidem v karanténě

Politické strany ve Sněmovně čeká ve středu večer další jednání o opatřeních covidu-19 a pandemickém zákonu. Okamura řekl, že v současné podobě je pro SPD nepřijatelný. „Je to jen překlopení nouzového stavu v bleděmodrém,“ uvedl. Hnutí požaduje, aby vládní opatření musela každých 14 dní potvrzovat Sněmovna, srozumitelná vysvětlení opatření, ale i to, aby každé rozhodnutí muselo provázet kvalitnější odůvodnění.

Se Zemanem hovořili i o České televizi. „Tématem byl společný zájem na zajištění objektivity ČT. Pana prezidenta to velice zajímalo. Shodli jsme se na tom, že je potřeba dbát na to, aby bylo zajištěno dodržování zákona, který káže objektivitu,“ konstatoval Okamura.

Autor: