9. dubna 2013 10:30 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Okamura: Matky s nízkým intelektem přivádí na svět generaci parazitů

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 245Diskuse
Tomio Okamura | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tomio Okamura | foto: ČTK

PRAHA Senátor Tomio Okamura kritizuje sociální systém, který podle něj ožebračuje chudé a cíleně vychovává z lidí lenochy a podvodníky a učí je parazitovat na systému. V článku si pomáhá citáty amerického sociologa Charlese Murraye, který se věnoval problematice začleňování černochů do americké společnosti.

Sociální systém prý menšiny využívají čistě pragmaticky, dělají to, co jim dovolí. Podle Okamury je český v mnohém podobný s tím americkým. Problémem obou je využívání sociálních dávek: "Matky, které by jinak děti neměly, rodí stále dokola a berou děti jako výdělečný byznys. Nejvíce ovšem rodí matky s nízkým intelektem, bez pracovních návyků a přivádí na svět a vychovávají další generaci parazitů," odkazuje Okamura na Murayovy práce.

Nezaměstnanost podle Okamury není výhradní vinou společnosti. Naopak zdůrazňuje osobní invenci a píli. Rasismus, který zažil v Japonsku i České republice na něj prý měl pozitivní účinek. "Neuzavřel jsem se do nějaké své míšenecké komunity a nezačal žít na úkor nenáviděné většinové společnosti. Nekradl jsem víka od kanálu, ale šel jsem studovat," píše ve svém blogu.

ČTĚTE TAKÉ

Sociální programy pro chudé a menšiny podle Muraye rozestupy ještě zvětšují, a tak jsou rozdíly mezi bílými a černými ještě markantnější. Okamura v této Murayově myšlence spatřuje paralelu ke stavu v české společnosti: "Skutečnost je opačná, krutá a nekorektní – tím, že se ve škole snažíme udržet ty, co by před lety byli vyloučeni nebo přeřazeni na "zvláštní" školu, tím ničíme celý systém. Snižuje se kvalita vyučování - za cenu toho, že ve škole udržíme jednoho "nepřizpůsobivého" studenta ničíme budoucnost všem ostatním a snižováním hranic kvality, ale také disciplíny potřebné pro učení i práci vyrábíme další nepřizpůsobivé," píše Okamura.

"Dvacetiletý fracek nemá na pracáku co dělat"

Východisko z krize sociálních systémů spatřuje Okamura ve změně přístupu. Solidarita je podle něj nutná, ale má své meze: "Chudým a lidem v nouzi se má pomáhat - to platí na sto procent. Ale jen těm, kteří si nemohou pomoci sami. Dvacetiletý fracek nemá na pracáku co dělat. Ať už má vysokou nebo základku, může vždycky míchat maltu v létě na stavbě, nebo sázet stromky třeba v lese, kdekoli, kde je stále dost a dost práce. Musí se naučit vzít i špatně placenou dřinu. Když tu je práce pro Ukrajince, najde se jí bezesporu dost i pro Čechy, Moraváky i Romy."

Okamura sám prý na svých rodičích neparazituje, naopak jim finančně pomáhá: "Musím říct, že se mi ani nechce věřit, že tu jsou statisíce mladých lidí, kteří parazitují i na svých rodičích - nechají se jimi živit i v dospělosti. Hanba by mě fackovala vytáhnout ze své maminky nebo tatínka byť jen jedinou korunu - naopak mám za samozřejmost, že část svého platu jim posílám," uvádí dále Okamura v reakci na české sociální cítění.

vsvVěra Svobodová
  • 245Diskuse